;

Austrálie investuje do vodíkové budoucnosti

Ekologie Technologie 16. 11. 2020

Austrálie investuje do vodíkové budoucnosti

Vláda Jižní Austrálie podpořila masivní investicí 250 milionů dolarů (přes 5,5 miliardy korun) projekt podpory australského vývozu zeleného vodíku.

Do první „demonstrační“ fázi projektu H2U Eyre Peninsula Hydrogen patří výstavba 75MW elektrolyzéru v australské Whyalle, který má být dosud největším zeleným elektrolyzérem v zemi. Bude dodávat vodík pro výrobu přibližně 40 000 tun amoniaku ročně a zaměří se na exportní trhy.

Podle serveru RenewEconomy bude elektrolyzér součástí první etapy plánovaných investic a projekt bude později rozšířen tak, aby zvýšil produkci až 20x, s cílem dalšího posílení dodávky „zeleného“ amoniaku pro asijský trh.

Projekt byl podpořen grantem ve výši 4,7 milionu dolarů (přes 105 milionů korun) a půjčkou ve výši 7,5 milionu dolarů (necelých 170 milionů korun) od jihoaustralské vlády v rámci jejího fondu obnovitelných technologií. Projekt měl být původně situován poblíž města Port Lincoln, ale Whyalla je značně blíž ke klíčovému průmyslovému a exportnímu uzlu.

Optimistické vyhlídky

Jihoaustralský premiér Steven Marshall k tomu dodal, že projekt odemkne exportní příležitosti pro stát v nových zelených průmyslových odvětvích.

„Ambice Jižní Austrálie vytvářet, používat a exportovat zelený vodík získává celosvětovou pozornost a má velký potenciál pro vytváření pracovních míst a dlouhodobé investiceUdržování této kritické části infrastruktury odemkne další exportní příležitosti na klíčových trzích. Zejména v celé Asii podpoří ekonomickou aktivitu,“ komentuje Steven Marshall.

Pomocná ruka ze strany vlády

Vláda Jižní Austrálie přidělila 37 milionů dolarů (bezmála 830 milionů korun) na modernizaci přístavního mola Port Bonython, severně od Whyally, aby zajistila, že přístav má potřebné vybavení na podporu vývozu amoniaku z Jižní Austrálie. Pomoci se rovněž dostalo společnosti H2U, které vláda pomohla navázat spojení s potenciálními mezinárodními zákazníky. Vodíkový projekt H2U v Jižní Austrálii je totiž pro investory velmi atraktivní. Navíc vývoj projektu pomůže nastartovat globální poptávku po zeleném vodíku.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články