V telefonech je zlato. Recyklací jedné tuny získáme až 80 snubních prstenů

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie Life 09. 04. 2023

V telefonech je zlato. Recyklací jedné tuny získáme až 80 snubních prstenů

Každý rok se na světě vyhodí celé hory elektronického odpadu. A to je škoda. Jeho recyklací je možno získat kilogramy drahých kovů.

Lidstvo ročně vyhazuje přes 50 milionů tun nepotřebných smartphonů, počítačů, televizorů a dalších domácích spotřebičů. Je to ekvivalent 350 vyhozených výletních lodí Queen Mary 2, který váží více než všichni dospělí lidé v Evropě dohromady. A tyto hory neustále rostou – podle odhadů překročí do roku 2030 sedmdesát milionů tun.

Uvnitř každého z těchto vyřazených zařízení se však nachází překvapivé množství drahých kovů – včetně zlata, stříbra a platiny –, které přijdou nazmar. Podle Globálního monitoru elektronického odpadu OSN se sbírá a recykluje pouze 17,4 % elektronického odpadu.

Recyklace mobilů se vyplatí

Mobilní telefony jsou plné drahých kovů, přičemž míra jejich opětovného využití je opravdu vysoká, přes 90 procent. Konkrétně se jedná o 99 % u mědi, 98 % u zlata a 90 % u stříbra, paladia a platiny. Pokud byste z jedné tuny chytrých telefonů získali cenné kovy, zůstalo by vám 70 kilogramů mědi, 15 kilogramů lithia, jeden kilogram stříbra a 235 gramů zlata. To je dost zlata na výrobu 26–78 snubních prstenů.

Z mobilního telefonu se při recyklaci nejprve odstraní baterie, která je recyklována odděleně. Poté je telefon rozdrcen na drobné částečky, které jsou pomocí magnetů, vzdušných vírů a sít děleny na různé typy materiálů. Zvlášť se vytřídí sklo, plast, hliník, železo, drahé kovy a další složky, které mohou být opětovně použity.

Přes veškeré výhody se celosvětově recykluje pouze šest procent vyřazených mobilů. Přitom jsou nejprodávanějším elektrospotřebičem a až 90 procent materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, se dá znovu použít. No, není to škoda?

Autor: Alena Burešová

Další články