Z Ukrajiny se stala zkušební laboratoř pro západní zbraně

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 03. 03. 2023

Z Ukrajiny se stala zkušební laboratoř pro západní zbraně

Když Ukrajina loni na podzim dobývala zpět rozsáhlá území, využívala při útoku na ruské síly mimo jiné i děla americké výroby. Některé z těchto systémů v poli naváděl podomácku vyrobený zaměřovací systém vyvinutý přímo na bojišti. Zprávu přinesl web americké zpravodajské televize CNN.

Software ukrajinské výroby proměnil tablety a chytré telefony v sofistikované zaměřovací nástroje, které už nyní nacházejí široké uplatnění. Výsledkem je mobilní aplikace, která přenáší satelitní a jiné zpravodajské snímky do zaměřovacího algoritmu v reálném čase. Jednotky v blízkosti fronty tím získaly neocenitelnou pomoc při zaměřování palby na konkrétní cíle.

Jelikož se jedná o „pouhou“ aplikaci, a ne o kus hardwaru, lze ji snadno a rychle aktualizovat i vylepšovat a je dostupná širokému spektru personálu. Američtí představitelé obeznámení s tímto nástrojem tvrdí, že byl velmi účinný při navádění ukrajinské dělostřelecké palby na ruské cíle.

Zbraňové i taktické inovace

Aplikace pro zaměřování cílů patří mezi desítky příkladů inovací na bojišti, s nimiž Ukrajina přišla během téměř roku války. Zmiňme například ještě malé plastové drony, které tiše bzučí nad hlavami ruských jednotek a shazují na ně granáty i jinou munici. Nebo 3D tiskárny vyrábějící náhradní díly pro opravy těžké techniky přímo v poli. Technici dokonce dokázali přestavět obyčejné pickupy na mobilní odpalovací zařízení raket.

Jejich inovace jsou prostě neuvěřitelně působivé,“ prohlásil Seth Jones, ředitel programu mezinárodní bezpečnosti v Centru pro strategická a mezinárodní studia. Válka na Ukrajině totiž nabízí Spojeným státům a jejich spojencům vzácnou příležitost studovat, jak fungují jejich vlastní zbraňové systémy při intenzivním nasazení. Pro americkou armádu je válka na Ukrajině doslova neuvěřitelným zdrojem dat k prověření užitečnosti vlastních technologií.

Na západní spojence zapůsobila ovšem nejen zbraňová vylepšení, ale také taktické inovace, se kterými Ukrajinci v bojové akci přišli. Během prvních týdnů války jejich velitelé přizpůsobili své operace tak, aby ruský postup na Kyjev narušovaly malé týmy pěchoty. Ukrajinské jednotky vyzbrojené raketami Stinger a Javelin se dokázaly připlížit k ruským tankům a úspěšně je likvidovat.

Autor: Petr Pláteník

Další články