Zaměstnanci Škodovky dostanou bonus 25 tisíc, zaměstnanci Volkswagenu až 73 tisíc korun

Zdroj: Pixabay
Byznys 03. 12. 2022

Zaměstnanci Škodovky dostanou bonus 25 tisíc, zaměstnanci Volkswagenu až 73 tisíc korun

V některých zemích vlády žádají firmy, aby v rámci boje proti inflaci vracely peníze. Podle serveru Fortune ale například Volkswagen vyplatí odměny v hodnotě tisíců eur. A česká Škodovka, která pod německou automobilku patří, vyplatí zaměstnancům solidární bonus ve výší 25 tisíc korun.

Inflace letos dosahuje rekordních hodnot po celém světě, což přimělo centrální banky k panice, a samozřejmě současná situace citelně zasahuje i do peněženek zaměstnanců po celém světě.

Ve Spojených státech politici v čele s prezidentem Joem Bidenem bědovali nad vyššími cenami, a dokonce se pustili do tvrdých kritik ropných společností, které „okrádají Američany“. Vláda však udělala jen málo, pokud jde o přímé ovlivnění platů občanů.

Zcela jinak to však vypadá v Německu, kde vláda oznámila, že do roku 2024 zruší zdanění inflačních bonusů až do výše 3 000 eur (přes 73 tisíc korun). Kancléř Olaf Schloz v září uvedl, že je na firmách, zda chtějí tyto bonusy uplatnit, či nikoli, ale podle Fortune dodal: „Jsem si jist, že zaměstnanci budou rádi, když dostanou ke sjednané mzdě i platbu osvobozenou od daní a poplatků.“

A zkrátka nepřijdou ani zaměstnanci Škoda Auto. „Po jednaní s Odbory KOVO obdrží všichni naši tarifní zaměstnanci s nárokem jednorázovou solidární kompenzaci ve výši 25 tisíc korun. Tato platba, vyplacena v prosincovém výplatním termínu, odráží vysokou flexibilitu a nasazení našich zaměstnanců i aktuální ekonomický vývoj v České republice. Součástí dohody je také další posílení benefitního programu pro zaměstnance,“ uvedla pro FocusOn Martina Špittová, tisková mluvčí Škoda Auto.

Na bonusy se mohou těšit hlavně Němci

Od chvíle, kdy německá vláda oznámila novou politiku, se řada společností odhodlala svým zaměstnancům trochu přilepšit a očekává se, že tento typ bonusů bude vyplácet přibližně polovina společností – s informací přišla agentura Reuters s odvoláním na průzkum poradenské společnosti WTW.

Poslední společností, která svým německým zaměstnancům poskytla na konci roku inflační bonus, je Volkswagen, který nedávno oznámil, že kromě 8,5% navýšení mezd v průběhu dvou let některým konkrétním zaměstnancům vyplatí 3 000 eur (přes 73 tisíc korun) po zdanění.

Tato částka bude rozdělena na výplatu 2 000 eur (přes 48 tisíc korun) v únoru 2023 a 1 000 eur (necelých 25 tisíc korun) v lednu 2024, společnost to potvrdila serveru Fortune.

„Mzdová dohoda nesmí zastřít skutečnost, že musíme i nadále držet naše náklady přísně pod kontrolou. Je to základní předpoklad pro pokračování naší transformace potřebným tempem a zajištění naší konkurenceschopnosti a pracovních míst,“ uvedl odborový vyjednavač společnosti Arne Meiswinkel.

Podobná oznámení učinily i další společnosti, i když poskytly méně, než je celkový limit nezdanitelných částek stanovený vládou. Začátkem listopadu Deutsche Bank uvedla, že svým zaměstnancům se sídlem v Německu vyplatí 1 500 eur (necelých 37 tisíc korun). Commerzbank o několik dní dříve oznámila bonus ve výši 2 000 eur (přes 48 tisíc korun). A italská UniCredit v listopadu uvedla, že svým německým zaměstnancům jednorázově vyplatí 2 500 eur (více než 60 tisíc korun).

Nezdaněné bonusy dostanou zaměstnanci i ve Francii nebo Rakousku

Zdá se, že Itálie si bere příklad ze svých německých sousedů. Italská vláda minulý týden schválila balíček pomoci v hodnotě 9 miliard eur (necelých 220 miliard korun), jehož část půjde na pomoc zaměstnavatelům v této zemi při vyplácení vlastních nezdaněných bonusů. Podle poradenské společnosti WTW podobnou politiku zavádí i Francie a Rakousko.

Zatímco tyto inflační bonusy budou pro zaměstnance jistě vítanou zprávou, mnoho odborů se stále snaží vyjednat vyšší mzdy poté, co před lety uzavřely dohody, které náhlý skok inflace nezohledňovaly.

V zemích, které nezavádějí vládní politiku inflačních bonusů, některé firmy zaměstnancům peníze navíc poskytly, ale jedná se spíš o výjimku. Britská automobilka Rolls-Royce vyplatila v červenci zaměstnancům bonus ve výši 2 000 liber (necelých 57 tisíc korun) a slíbila jim zvýšení mezd, aby jim pomohla vyrovnat se s inflací. A v USA společnost Lowes nabídla v srpnu svým zaměstnancům, které nazývá spolupracovníky, inflační bonusy, i když patří k menšině firem, které tak ve Spojených státech učinily.

Autor: Jiří Böhm

Další články