Zapomnětlivost je normální. I při řízení vozu

Zdroj: Pixabay
Life 03. 01. 2023

Zapomnětlivost je normální. I při řízení vozu

Když řídíte a nemůžete si vzpomenout, že máte odbočit doprava, nebo doleva, není to zásadní problém. Pokud ale sedíte za volantem a nevíte, kam máte jet, nebo dokonce jak řídit, něco není v pořádku, píše server The Conversation.

Mnoho příležitostí v každodenním životě nás může přimět k otázce, zda jsou výpadky paměti normální, zda jsou známkou zhoršování kognitivních funkcí, nebo dokonce počátkem demence.

Náš první instinkt může být, že je to způsobeno zhoršováním stavu našeho mozku. A je pravda, že stejně jako zbytek našeho těla se i mozkové buňky s přibývajícím věkem zmenšují. Udržují také méně spojení s ostatními neurony a uchovávají méně chemických látek potřebných pro vysílání zpráv ostatním neuronům.

Ale ne všechny výpadky paměti jsou způsobeny změnami našich neuronů souvisejícími s věkem. V mnoha případech jsou ovlivňující faktory mnohem triviálnější, včetně únavy, úzkosti nebo rozptýlení.

Určitá zapomnětlivost je v pořádku

Náš paměťový systém je konstruován tak, že určitá míra zapomínání je normální. Není to vada, ale vlastnost. Udržování vzpomínek nejenže zatěžuje náš metabolismus, ale příliš mnoho nepotřebných informací může zpomalit nebo ztížit vyvolání konkrétních vzpomínek.

Bohužel není vždy na nás, abychom rozhodovali o tom, co je důležité a co bychom si měli zapamatovat. To za nás dělá náš mozek. Obecně platí, že náš mozek dává přednost sociálním informacím (nejnovější drby), ale abstraktní informace (například čísla) snadno zavrhne.

Ztráta paměti se stává problémem, když začne ovlivňovat váš typický každodenní život. Není to velký problém, když si nemůžete vzpomenout, že máte odbočit doprava, nebo doleva. Zapomenout, proč sedíte za volantem, kam máte jet, nebo dokonce jak řídit, však není normální. Jsou to známky toho, že něco nemusí být v pořádku a mělo by se to dále vyšetřit.

Pak je tu mírná kognitivní porucha

Cesta mezi ztrátou paměti související se stárnutím a více znepokojující ztrátou paměti se označuje jako mírná kognitivní porucha. Stupeň poruchy může zůstat stabilní, zlepšovat se nebo zhoršovat.

Naznačuje však zvýšené riziko (přibližně třikrát až pětkrát) budoucího neurogenerativního onemocnění, jako je demence. Každoročně se u přibližně 10-15 % osob s mírnou kognitivní poruchou vyvine demence.

Schopnost vykonávat běžné činnosti se u nich postupně a v průběhu času stále výrazněji zhoršuje. Kromě ztráty paměti ji mohou doprovázet i další problémy s jazykem, myšlením a rozhodovacími schopnostmi.

Diagnóza mírné kognitivní poruchy může být dvousečnou zbraní. Potvrzuje obavy starších lidí, že jejich ztráta paměti je nenormální. Vyvolává také obavy, že se vyvine v demenci. Může však také vést ke zkoumání možností léčby a plánování budoucnosti.

Ztráta orientace může být časným ukazatelem

Zhoršená orientace je považována za časný znak Alzheimerovy choroby, nejčastějšího typu demence. Studie zobrazování magnetickou rezonancí ukázaly, že oblasti, které jsou klíčové pro naše prostorové vzpomínky, jsou jako první postiženy tímto degenerativním onemocněním.

Výrazný nárůst počtu případů, kdy se ztratíte, by tedy mohl být varovným signálem výraznějších a rozsáhlejších obtíží v budoucnosti.

Vzhledem k prediktivní souvislosti mezi zhoršením schopnosti orientovat se a demencí existuje podnět k vývoji a používání standardizovaných testů, které by odhalily nedostatky co nejdříve.

V současné době jsou ve vědecké literatuře popsány různé přístupy, od testů s tužkou a papírem přes virtuální realitu až po navigaci v reálném životě, ale zlatý standard zatím neexistuje.

Specifickou výzvou je vyvinout test, který by byl přesný, nákladově efektivní a snadno proveditelný během rušného klinického dne.

Existuje pětiminutový test, který používá paměť scény jako zástupný ukazatel schopnosti najít cestu. Účastníci jsou požádáni, aby si zapamatovali obrázky domů, a následně je otestována jejich schopnost rozlišit naučené obrázky od souboru nových obrázků domů.

Takový test dobře předpovídá přirozené rozdíly ve schopnosti najít cestu u zdravých mladých lidí, v současné době se stále vyhodnocuje účinnost testu u starších lidí, který tuto nemoc může předvídat.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články