;

Ze 17letého fotbalisty Hložka bude hvězda, předpověděla to umělá inteligence

20. 08. 2019

Ze 17letého fotbalisty Hložka bude hvězda, předpověděla to umělá inteligence

Talent fotbalové Sparty Praha má před sebou zářnou budoucnost. Tak to aspoň vidí umělá inteligence ve službách nizozemské analytické společnosti SciSports.

Na základě vyhodnocení velkého obejmu dat a srovnání řady slibných nadějí evropského fotbalu vzešla trojice těch momentálně nejperspektivnějších. Vedle Adama Hložka do ní patří Svetozar Marković z Olympiakosu Pireus a Dani Olmo z Dinama Záhřeb. To jsou ovšem jen tzv. papírové předpoklady, které berou v potaz kvantifikovatelná hlediska související především s výkonem předváděným na hřišti.

Trenér Roberto Martínez jako jeden z prvních začal ve fotbale používat obsáhlou a komplexní datovou analýzu. Ta podle něj ale sama o sobě nestačí. Dospěl dokonce k závěru, že jen na základě pouhých statistických údajů se nedá plnohodnotně rozhodnout, zda uskutečnit přestup určitého fotbalisty.

Intuice vs. peníze

„Musíte toho hráče vidět a zamilovat si ho,“ tvrdí Martínez. „Když ho pozorujete, sledujete i to, jak se rozcvičuje, jak mluví s rozhodčím, jak si vysvětluje věci se spoluhráči poté, co nepromění šanci, jak oslavuje vstřelený gól, jak jeho spoluhráči reagují, když skóruje. Data vám mohou pomoct omezit faktor chyby, ale samotné rozhodnutí je stále věcí citu. Je to záležitost intuice.“

Trenér Roberto Martínez. Foto: Aleksandr Osipov, Flickr, CC BY-SA 2.0

V případě fotbalových nadějí se ale sázka na doporučení
vzešlé z datové analýzy může mnohonásobně vyplatit. Pokud se
vám budoucí hvězdu s potenciálem Ronalda nebo Messiho podaří
zachytit v nižším věku, vložená investice se zhodnotí
mnohonásobně. A v tomto procesu hraje velkou roli právě umělá
inteligence a její indexy, sestavované na základě složitých
algoritmů a machine learningu.

Systém vyvinutý firmou SciSports umožňuje sledovat hráče v reálném čase, a to v různých evropských ligách. Zápas snímá 14 kamer a shromážděná data jsou okamžitě vyhodnocována. Z výsledných statistik, zohledňujících např. přesnost nahrávek či uběhnuté kilometry a dynamiku pohybu, pak vzniká nejen výkonnostní žebříček, ale každému fotbalistovi je i přiřazen detailní profil. Z něj pak mohou trenéři odvozovat potenciál, že hráč zapadne do sestavovaného týmu.

Fotbal jsou šachy

„Fotbal jsou mnohem víc šachy, než si lidé vůbec uvědomují,“ věří v moc čísel Marcus du Sautoy, profesor matematiky na Oxfordu a velký fanoušek Arsenalu. „Není nic nahodilého v tom, co každý z týmů předvádí v jednotlivých zápasech. Jsou v tom vzorce. A síla matematiky spočívá v tom, že dovede činnost převádět do čísel a v nich pak vyhledává vzorce, s jejichž pomocí může predikovat budoucnost.“

Marcus du Sautoy. Foto: Jaqen, Wikimedia Commons, GFDL 1.3

Teoreticky se tedy z Adama Hložka stane jednou skvělý a slavný fotbalista. Jestli tomu tak bude doopravdy, se dozvíme za pár let. A samozřejmě mu budeme přát, ať se mu vyhýbají různá zranění i jiné hůře kvantifikovatelné negativní faktory.

Autor: Petr Pláteník

Další články