Zuzana Stehlíková: Připravte se na platby kartou bez zadávání čísla

Zdroj: IC Group
21. 02. 2022

Zuzana Stehlíková: Připravte se na platby kartou bez zadávání čísla

Visa představila v České republice novou službu pro placení na internetu – Click to Pay, kterou můžeme využít v několika e-shopech. Služba umožní po registraci platit platební kartou na internetu již bez nutnosti zadávat její číslo. Platební údaje jsou navíc při každém nákupu nahrazeny unikátním tokenem, aby nebylo možné skutečná data dohledat, říká projektová manažerka IC Group.

Služba Click to Pay funguje na principu tokenizace karty, kdy si na webu karetní společnosti nejprve zájemce zaregistruje svou platební kartu. Následně když bude chtít zaplatit v internetovém obchodě, klikne na příslušnou ikonu, zadá své kontaktní údaje a na e-mail nebo přes SMS získá autorizační kód pro potvrzení platby. Potvrdit platbu lze zpravidla biometrickými údaji, například otiskem prstu.

S brzkým koncem zimy a přicházejícím jarem k nám tak přišla i příjemná zpráva o posunu v oblasti placení kartami v České republice. Jeden ze dvou kolosů v karetní oblasti spustil zjednodušenou platební službu. Ta se nejen přibližuje jednoduchostí službám jako například ApplePay, ale zároveň i obezřetněji pracuje s údaji čísla karty, které obchodník v tomto procesu vůbec nezískává. Tato data totiž drží stále jen platební společnost.

Jako další krok v této oblasti vidím zeštíhlení, případně úplnou eliminaci prostředníků, kteří jsou součástí platebních transakcí. A posunutí plateb k takzvaně instantním. Pak budeme v situaci, kdy budeme jako zákazníci moct využít naplno služeb, které aktuálně vyvíjejí v rámci svých platforem novodobé instituce v tomto segmentu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články