5 tipů na investice pro rok 2022

Zdroj: Pixabay
Byznys 22. 02. 2022

5 tipů na investice pro rok 2022

Pokud máte volné peníze, investujte do zlata, české koruny nebo výtvarného umění. Podle expertů se stále vyplatí i nákup nemovitostí.

Rok 2022 je možná prvním rokem po dvou letech, kdy budou pomalu ubývat koronavirové restrikce. Ty výrazně proměnily i svět financí a investic. A jaké jsou aktuálně nejžhavější tipy?

1. Zlato

Při nejvyšší míře inflace (9,9 %) za posledních 25 let je dobré investovat do věcí, které mají hodnotu a s budoucími roky budou tuto hodnotu ještě navyšovat. Proto je vhodné utratit peníze za zlato i další drahé kovy.

2. Investice do české koruny

Investice do měn je zajímavou formou zhodnocení peněz. V tomto roce česká koruna bude posilovat a tento trend bude probíhat po celý rok.

V současném rozkolísaném prostředí koruna přehnaně reaguje na negativní zprávy. Jakmile odezní první vlna nervozity, budeme svědky postupného posilování české měny. Měnové zajištění představuje optimální volbu, jak přečkat období extrémních turbulencí, které se projevuje i na devizovém trhu,“ vysvětluje Anna Píchová ze společnosti Cyrrus.

3. Nemovitosti

V posledních měsících rapidně rostou ceny nemovitostí, zvlášť v Praze a velkých městech. Dá se investovat jak ve velkém (byty a domy), tak také v menším měřítku, a to díky různým nemovitostním startupům (například Lusq nebo Crofungo) a nemovitostem v menších městech – například v severních Čechách. Pomocí některých nemovitostních fondů lze investovat do průmyslových nemovitostí a areálů.

4. Akcie s vyplácenou větší dividendou

V Evropě se pohybuje průměrná dividenda ve výši 2 % p.a. Některé akcie kótované na pražské burze cenných papírů mají dividendu výrazně vyšší (02 a Philip Morris ČR po 8 % p.a.). Vyšší dividendu už v Evropě nabízejí jen akciové společnosti v Lotyšsku, na Slovensku a v Černé Hoře.

5. Výtvarné umění

Stejně jako zlato a drahé kovyi výtvarné uměnínabízí zajímavé zhodnocení finančních prostředků. Opět jako u nemovitostí se dá investovat i v menším měřítku díky kolektivnímu vlastnictví.

Autor: Miroslav Oupic

Další články