Pokud dítě neumí překonávat překážky, drahé vybavení mu nepomůže, říká Čajánek

Foto zdroj: FocusOn
Life 01. 06. 2023

Pokud dítě neumí překonávat překážky, drahé vybavení mu nepomůže, říká Čajánek

ZLÍNSKÝ SPECIÁL #4: Bývalý hokejista a trojnásobný mistr světa Petr Čajánek se sportu věnuje i po skončení aktivní hráčské kariéry. Vytvořil projekt Vivid House, kde se děti i dospělí učí správným pohybovým vzorcům a dovednostem. 

Mnoho hokejistů se po konci hráčské kariéry dál pohybuje ve sportovním prostředí. Petr Čajánek nebyl výjimkou, oblast sportu pro něho byla jasná volba. Nejprve se spojil s Petrem Růžičkou, se kterým společně cvičil a zdokonaloval se v nových technikách. Mimochodem Petr Růžička byl blízkým žákem Ido Portala, který v minulosti pracoval i s Conorem McGregorem. Následně cítil potřebu vytvořit místo, které by vyhovovalo jeho potřebám. Prostor měl také sloužit komunitě, která na sobě chce pracovat podobně jako on. Primární zaměření cílilo na děti, později se ale rozšířilo i na dospělé. „Je dobré, když rodič ví, co s dítětem děláte,“ říká Čajánek.

Projekt s názvem Vivid House začal realizovat už před covidem, který jeho plány zpomalil, takže „neustále začínáme znovu”. „Snažíme se pracovat se svým vlastním tělem, což je dnes trend, ale není to navázané na žádný sport, není tam specifikace, děláme základní věci, které děti dělají. Lezou, plazí se, válí, skáčou, získávají odvahu a setkávají se s neúspěchem, což je v rámci dnešní doby problém nejenom pro děti, ale pro každého z nás,“ vysvětluje Čajánek.

V dětech vidí potenciál, který ho vedl k tomu, aby se jim plnohodnotně věnoval a rozvíjel jejich dovednosti. Zájemcům se snaží představit různé formy pohybu. Každý má svůj vlastní přístup a žádné limity zde nehrají roli. Jde mu o to, aby děti i dospělé pohyb bavil a společně si ho užili.

„Ten prostor je komunitní, takže kdokoliv přijde a trošičku se s námi setká v té myšlence, co chceme dělat, se může nějakým způsobem realizovat. Máme tam hodiny jógy, máme rehabilitační cvičení, cvičení pro maminky s dětma…“

Zlatá hokejová generace je běh na dlouhou trat

Podle Čajánka je potřeba zpomalit a nechat dětem prostor na objevování. Jedině tak může vzniknout nová zlatá hokejová generace. „Obrovský talent se vždycky prosadí, ale k úspěchu potřebujeme tu masu, širokou základnu dětí. A když si ji nevybudujeme, nebo ji naopak ztratíme, je to pak daleko těžší. To se nám podle mě moc nedaří,“ míní Čajánek.

Hokej je finančně nákladný sport. Podle Petra Čajánka u dětí ale vždy rozhoduje láska ke sportu. „Pokud dítě neumí překonávat překážky, tak mu žádné skvělé vybavení ani extra lekce navíc nepomůžou,“ konstatuje Čajánek.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.


Zlínský speciál

Další rozhovory