Prodeje elektromobilů dále porostou

Ekonomika Technologie 27. 04. 2024
Autor: petrplatenik

Podle Mezinárodní agentury pro energii bude klíčem k budoucímu růstu cenová dostupnost a dostupná nabíjecí infrastruktura. Informaci přinesl web agentury Reuters.

Prodeje elektromobilů dosáhnou v letošním roce hranice 17 milionů, loni to bylo „pouhých“ 14 milionů. Každý pátý prodaný automobil bude jezdit na elektřinu. Přitom se očekává, že deset milionů ze všech elektrovozidel se prodá v Číně.

Napjaté marže, kolísavé ceny kovových baterií, vysoká inflace a postupné rušení nákupních pobídek v některých zemích vyvolaly obavy ohledně tempa růstu odvětví. Celosvětová čísla i přesto zůstávají silná,“ dočteme se v oborové publikaci Global Electric Vehicle Outlook.

Prodeje v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly oproti stejnému období loňského roku o 25 %. Toto tempo se z pohledu střednědobé tendence nezměnilo (podobný vývoj jsme sledovali i v roce 2022), děje se tak podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) hlavně díky větší základně vozidel.

I když nákupy v letošním prvním čtvrtletí odpovídaly celkovým prodejům za celý rok 2020, podíl elektromobilů na celkových prodejích se bude v jednotlivých regionech značně lišit. Ve Spojených státech amerických bude představovat přibližně každý devátý nákup vozidla, v Evropě každý čtvrtý. V Číně ovšem téměř polovinu.

V Evropě brzdí rozšíření elektromobilů „obecně slabý výhled prodeje osobních automobilů a postupné ukončování dotací v některých zemích“, dočteme se ve zprávě IEA. Klíčem k růstu tohoto odvětví zůstane cenová dostupnost ve srovnání s tradičními vozidly.

Ceny se opět výrazně liší podle regionů. V Evropě a Spojených státech zůstávají spalovací automobily dostupnější než jejich elektrické ekvivalenty, zatímco v Číně byly téměř dvě třetiny loni prodaných elektromobilů levnější než jejich tradiční varianty.

„Elektromobily obecně zlevňují s tím, jak klesají ceny baterií, sílí konkurence a výrobci automobilů dosahují úspor,“ uvedla IEA. V některých případech – po zohlednění inflace – ceny v letech 2018–2022 stagnovaly, nebo dokonce mírně vzrostly. Klíčovou výzvu bude podle IEA představovat uspokojení rostoucí poptávky pomocí nabíjecí infrastruktury. Do roku 2035 bude totiž potřeba zvýšit počet nabíjecích sítí šestinásobně.