;

ADLER se zapojil do prodeje levné ochrany proti koronaviru

09. 04. 2020

ADLER se zapojil do prodeje levné ochrany proti koronaviru

Distribuci levné a především účinné a ryze české ochrany proti koronaviru pro všechny zahájila ústecká společnost ADLER Czech. Jedná se o netkanou textilii typu meltblown vyvinutou odborníky z Technické univerzity v Liberci (TUL), která je vyráběna z propletených velmi jemných vláken polypropylenu. Díky její skvělé prodyšnosti a možnosti zachycení 81 procent částic o velikosti virů ji lze použít jako filtr do šitých roušek. Vysokokapacitní výrobu této hydrofobní netkané textilie zajišťuje firma OBROKOV z moravského Šanova.

Roušky lidem

Pro prodej netkané textilie připravil ADLER na adrese www.rouskylidem.cz speciální e-shop, který mohou využít všichni zájemci. „Textilii prodáváme  v rolích, ze které si každý velmi jednoduše odstřihne potřebný rozměr, vloží do roušky, a je hotovo. Po sundání roušky se filtr opatrně vyjme, vloží do igelitového pytlíku a vyhodí,“ upřesňuje proces nákupu a konkrétního použití marketingová ředitelka firmy ADLER Martina Weberová s dovětkem, že „s filtrem ve vlastní látkové roušce tak každý ochrání nejen své okolí, ale hlavně sebe samého.“ Navíc s velmi nízkými náklady, které pro čtyřčlennou rodinu vyjdou na méně než 10 korun na den. 

„Netkaná textilie typu meltblown se vyrábí z roztaveného polymeru vytlačováním z jemných trysek na pohybující se pás, v letu chladne, a na pás se skládá jako propletená vrstva z nekonečných vláken,“ vysvětluje odborný postup produkce akademický profesor TUL a duchovní otec výrobku Josef Šedlbauer. Minimální osmdesátiprocentní záchyt virů přirovnává k definici respirátorů typu FFP1. Jak sám dodává, filtr s vyšší účinností nemá pro látkovou roušku význam s ohledem na její menší přilnutí k tváři. „Vzduch si při nadechování hledá cestu především netěsnostmi kolem obličeje a účinek by byl ve skutečnosti horší,“ upřesňuje. Víc informací na www.rouskystulkou.org .

Zapojení osobností

Do široké propagace celého projektu se s vervou sobě vlastní zapojili také naši známí umělci: Bára Poláková, režisérka Alice Nellis a Pavel Liška, kteří natočeným videem a dalšími aktivitami oslovují širokou veřejnost. „Věřím, že to, co se povedlo, dodá lidem nejen potřebnou ochranu, ale také naději,“ říká Alice Nellis.  

Autor: Tomáš Vrána

Další články