;

Alfons Mucha by byl nadšen! Algoritmy vědců z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pomohly rozhýbat jeho obrazy

Články 28. 08. 2020

Alfons Mucha by byl nadšen! Algoritmy vědců z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pomohly rozhýbat jeho obrazy

Od 21. srpna je možné navštívit v pražském Obecním domě světovou premiéru expozice „iMucha – slavná sbírka v pohybu“. Na výstavě je k vidění třeba oživlý autoportrét Alfonse Muchy nebo rozpohybované krásky z jeho slavných plakátů.

Animace byly vytvořeny mimo jiné s pomocí nástroje EbSynth, vyvíjeného nově vznikající firmou Secret Weapons, za kterou stojí konceptuální designér Jakub Javora a výzkumníci Ondřej Jamriška a Šárka Sochorová z týmu prof. Daniela Sýkory z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Díky jejich úsilí se tak světově unikátní algoritmy vyvinuté na katedře dostávají takzvaně mezi lidi. „Naším dlouhodobým cílem je přenášet výsledky akademického výzkumu do praxe,“ upřesňuje profesor Sýkora, co stojí v základu této pozoruhodné iniciativy.

„V případě tohoto projektu došlo k výborné synergii. Nápad na oživení úchvatného díla Alfonse Muchy, za nímž stojí realizační tým projektu iMucha, a fakt, že bylo provedeno za pomoci moderních algoritmů vyvinutých novou generací talentovaných českých výzkumníků, mě naplňuje velkou radostí.Myslím, že i sám Alfons Mucha – milovník moderních technologií – by byl z této spolupráce nadšen,“ má jasno vedoucí týmu, z jehož podhoubí vzešla tato velezajímavá kombinace umění a technologie.

Autor: Tomáš Vrána

Další články