Amazon trénuje umělou inteligenci pro roboty

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 14. 04. 2023

Amazon trénuje umělou inteligenci pro roboty

Roboti pohánění umělou inteligencí obvykle nejprve „cvičí“ v simulačních prostředích, než se přistoupí k testům v reálném světě. O pokrocích, které v tomto směru činí velká americká firma, informuje web TechXplore.

S pomocí umělé inteligence aplikace Amazon Alexa nedávno vznikla simulační platforma pro výzkum v oboru specializovaném na vývoj autonomních robotů. Dostala název Alexa Arena a poprvé ji výzkumníci představili v článku předběžně publikovaném na arXivu. Prohlédnout si ji můžete také na GitHubu.

V posledních letech vzniklo několik simulačních platforem vtělené uměle inteligence (např. AI2Thor, Habitat, iGibson). Všechny podporují simulované scény, ve kterých se ‚vtělení agenti (anglicky embodied agents, pozn. red.) mohou pohybovat a komunikovat s objekty. Většina z nich je ovšem navržena tak, že s agenty nemohou komunikovat lidé – nejsou totiž primárně zaměřeni na uživatele,“ uvedl Qiaozi Gao, který se podílel na vývoji frameworku Arena.

Pro interakce člověka s robotem nezískáváme z těchto simulací dostatek dat, a vývojáři tak často musí provádět experimenty v reálném světě. To je obvykle velmi nákladné a časově náročné. Alternativně se některé týmy rozhodnou vyvinout takzvaný „inferenční engine“, výpočetní nástroj, který umožňuje přímou interakci člověka se simulovaným prostředím. Opět si to ale žádá patřičný čas i velké úsilí vývojářů.

Lidé učí roboty

Alexa Arena posouvá hranice interakce mezi člověkem a robotem,“ vysvětluje Xiaofeng Gao, vývojář Areny. „Nabízí interaktivní rámec zaměřený na uživatele, který umožňuje vytvářet robotické úkoly a mise, zahrnujíci navigaci v simulovaném okolí s více místnostmi a manipulaci s objekty v reálném čase. V prostředí podobném hře mohou uživatelé komunikovat s virtuálními roboty prostřednictvím dialogu v přirozeném jazyce. Poskytují tím neocenitelnou zpětnou vazbu a pomáhají robotům učit se a plnit úkoly.“

Na rozdíl od jiných simulačních platforem se může Alexa Arena vykázat výrazně jednodušším rozhraním pro vývojáře i koncové uživatele. Ti mohou pro roboty v simulačním prostředí vytvářet konkrétní úkoly a mise, a to pomocí vestavěných nápověd a funkcí, které posouvají hranice interakce člověk-počítače. Také ale pomáhájí snadněji shromažďovat data a zároveň trénovat roboty, aby efektivně řešili interaktivní úkoly s využitím různých objektů a nástrojů.

Platformu zaměřenou na uživatele by mohli brzy ve své práci uplatnit výzkumníci po celém světě při vývoji vysoce výkonných agentů vtělené umělé inteligence a inteligentních robotů. Mezitím tým stojící za platformou plánuje Alexa Arenu dále vylepšovat, přidávat nové funkce i simulované scénáře.

Nyní budeme pokračovat ve vylepšování platformy Arena, abychom podpořili vyšší a lepší běhové výkony, vytvořili více scén, bohatší sbírku objektů a širší škálu interakcí,“ uzavírá Govind Thattai, vedoucí vývojář pracující na platformě. „Budeme také pokračovat v investicích do oblasti vtělené umělé inteligence, a to vývojem nové generace inteligentních robotů, kteří mohou plnit úkoly v reálném světě a zapojovat se do přirozené komunikace s lidmi.“

Autor: Petr Pláteník

Další články