;

Automatizace výrazně zrychlí testování na koronavirus, tvrdí finští experti

Články 31. 08. 2020

Automatizace výrazně zrychlí testování na koronavirus, tvrdí finští experti

Pro chod společnosti i zdraví jejích členů je klíčové, aby testování na covid-19 probíhalo co nejrychleji a bylo dostupné co nejvíce lidem. A s tím by právě mohla významně pomoct vyspělá technologie.

Podle informací veřejnoprávní televize Yle si ve Finsku jako vzor berou zkušenost z Jižní Koreje. „Když se podíváte na výsledky v Koreji, tak tam analýza zabere třetinu nebo polovinu času co tady,“ argumentuje Lasse Lehtonen, ředitel diagnostického centra v Helsinské univerzitní nemocnici.

Nemusí jít přitom o plně automatizovaný provoz, větší efektivitu přinese už jen to, když některé z procesů analýzy převedeme na techniku. „Pokud se nám podaří automatizovat určité fáze, dokážeme urychlit zpracování testů a zvládneme prozkoumat větší množství vzorků za kratší dobu,“ má jasno mikrobioložka Niina Ikonen.

Dánové jdou příkladem

Příklad si v tomto Finové mohou vzít od jiných Seveřanů, Dánů. V Kodani funguje testovací centrum s automatizovaným provozem, do kterého jsou sváženy k analýze vzorky z různých častí země. S prvním návrhem na ustavení podobného zařízení ve Finsku přišli zdejší odborníci už v dubnu.

Pokud vládní představitelé chtějí navýšit denní počet testů na 20 000 i více, tak si to vyžaduje opravdu rychlé zpracování výsledků a to právě takovýto typ technologie umožňuje,“ vidí jediné možné řešení Lasse Lehtonen.

V současné době se v oblasti hlavního města Helsinky čeká na výsledky testování na koronavirus 72 hodin místo žádoucích 48 hodin. Zaznamenány byly ale i případy, kdy lidé museli vydržet dokonce celý týden, než obdrželi vyrozumění.

Momentální kapacity finského zdravotnictví dosahují meze přibližně 13 000 testů denně, průměr realizovaných vyšetření se zatím pohybuje kolem 6 000. S očekávanou podzimní druhou vlnou ale nápor na laboratoře poroste.

Autor: Petr Pláteník

Další články