Beatles a John Lennon jako NFT

Zdroj: Pixabay
Byznys 05. 02. 2022

Beatles a John Lennon jako NFT

Nejstarší syn Johna Lennona Julian prodává několik kusů hudební historie ze své osobní sbírky. Fyzické předměty si však ponechá, každý kus memorabilií tak bude prodán jako NFT token.

Mezi dražené předměty patří podle BBC černá pláštěnka, kterou měl jeho otec na sobě ve filmu Help!, a ručně psané poznámky k písni Hey Jude. NFT byly označovány za digitální odpověď na sběratelské předměty, kritici však varovali před riziky na trhu.

V prodeji jsou také NFT afghánského kabátu, který měl na sobě John Lennon v televizním filmu Magical Mystery Tour, a tří kytar Gibson, které dal Julianu Lennonovi jeho otec. Každý NFT bude nabízen jako audiovizuální sběratelský předmět s vyprávěním Juliana Lennona spolu s vyobrazením předmětu.

NFT píseň Hey Jude se může vydražit za milionovou částku

Očekává se, že nejvíce se v aukci vyplatí NFT s poznámkami k písni Hey Jude, které ručně napsal Paul McCartney. Jeho vyvolávací cena je 30 000 dolarů (přes 650 tisíc korun), přičemž se očekává, že nabídky by mohly dosáhnout více než dvojnásobku této částky.

NFT jsou „ojedinělá“ aktiva v digitálním světě, která lze kupovat a prodávat jako jakýkoli jiný majetek, ale která nemají vlastní hmotnou podobu. Digitální tokeny si lze představit jako certifikáty vlastnictví virtuálních nebo fyzických aktiv.

Tradičně jsou sběratelské předměty považovány za cenné díky své vzácnosti, ale digitální soubory lze snadno a donekonečna kopírovat. Pomocí NFT lze tyto předměty „tokenizovat“ a vytvořit tak digitální certifikát vlastnictví, který lze kupovat a prodávat. Stejně jako u kryptoměn je záznam o tom, kdo co vlastní, uložen ve sdílené účetní knize známé jako blockchain.

Záznamy nelze zfalšovat, protože hlavní knihu udržují tisíce počítačů po celém světě. Vzhledem k tomu, že některé NFT mění majitele za desítky milionů dolarů, hodnota trhu s digitálním uměním a sběratelskými předměty se nyní blíží hodnotě celosvětového obchodu s uměním. Regulační orgány a kritici se však obávají, že spotřebitelé nemusí docenit rizika spojená s převážně neregulovanými investicemi do kryptoaktiv, jako jsou NFT.

V Česku začala fungovat NFT galerie

Rovněž v České republice se fenomén NFT stává skutečností. Například loni na podzim byla v Praze otevřena první stálá expozice svého druhu v České republice nazvaná NFT galerie Crypto Portal, která transformuje umění virtuální technologie blockchain ve skutečnost. Crypto Portal spojením reálného a digitálního světa pomáhat místním umělcům a nadšencům orientovat se v novém světě NFT. A je možné digitalizovat umělecká díla v Česku?

„Možné to určitě je. Například William Lobkowitz digitalizuje rodová díla a prostředky z NFT používá k jejich restaurování a udržení hodnoty pro další generace,“ vysvětlil Jakub Bechyně z Crypto Portalu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články