Biden dal příkaz k vytvoření digitálního dolaru

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 15. 03. 2022

Biden dal příkaz k vytvoření digitálního dolaru

Americký prezident nařídil vládním institucím, aby začaly pracovat na vytvoření digitálního amerického dolaru. Zainteresované agentury nyní podle serveru Tech Xplore musí zvážit rizika a přínosy kroku, který by mohl změnit globálnío finanční systém. Spekuluje se o tom, že se začíná pracovat na ústřední digitální měně budoucnosti.

Jedna z největších světových ekonomik se připojí k více než stovce zemí, které spouští (nebo zkoumají) pilotní programy s digitální měnou vlastní centrální banky. Uprostřed explozivního nárůstu soukromých kryptoměn, jako je bitcoin, bude USA klást „nejvyšší naléhavost úsilí v oblasti výzkumu a vývoje digitální měny Spojených států“ – aspoň tak to definuje výkonný příkaz podepsaný prezidentem Bidenem.

Americký dolar je vládami a investory po celém světě brán jako jedna z nejbezpečnějších investicí a je také ústředním prvkem obchodu, včetně globálního trhu s ropou. Mnozí tak do něj vkládají velké naděje a mluví o něm jako o jedné ze stěžejních digitálních měn budoucnosti.

Výkonný příkaz také obsahuje tvrzení, které o americkém CBDC (digitální měně centrální banky) říká, že má potenciál podporovat efektivní a levné transakce, zejména u přeshraničních převodů. Může také zajistit lepší přístup k celkovému finančnímu systému a měl by být méně riskantní než soukromý digitální majetek.

Čechů pracujících s kryptoměnami je dvakrát méně než Američanů

Digitální aktiva, včetně kryptoměn, zaznamenala v posledních letech explozivní růst, loni v listopadu překonala tržní limit tří bilionů dolarů, a to z počátečních „pouhých“ čtrnácti miliard dolarů před pěti lety. Podle Bílého domu až šestnáct procent dospělých Američanů (přibližně čtyřicet milionů lidí) investovalo za svůj život do kryptoměn, obchodovalo s nimi nebo je používalo. V České republice je toto číslo poloviční – s kryptoměnami pracuje přibližně osm procent Čechů.

Nová digitální měna by měla zajistit dominanci americkému dolaru

Hlavním cílem tohoto úsilí je udržení USA v globálním vedení,“ poznamenal Brian Deese, ekonomický poradce Bílého domu, a dodal, že se studie podniknutá v oblasti digitálního amerického dolaru bude zabývat také „jeho nezamýšlenými důsledky“.

Nařízení je opravdu vítaným krokem při přípravě Spojených států na budoucnost peněz,“ uvedl Mark Sobel, bývalý úředník ministerstva financí, který je nyní hlavním poradcem Centra pro strategická a mezinárodní studia. Digitální americký dolar by měl také pomoci zajistit dominanci americkému dolaru na světovém trhu.

Dají se digitální měnou obejít sankce uvalené na Rusko?

Existují však obavy, že by digitální měny mohly být použity k obcházení sankcí, což při současné ruské agresi na Ukrajině vyvolává ve společnosti negativní ohlasy. Podle Bílého domu však není čeho se bát, jelikož digitální dolar není schůdným řešením pro finanční sankce, které byly na celou ruskou ekonomiky uvaleny.

Autor: Lenka Hrušková

Další články