Česká ekonomika čelí zásadním výzvám. ,,Německý průmysl upadá a Polsko se stává novým ekonomickým tahounem Evropské unie,“ upozorňuje v pořadu eMoney Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Snížení daní v podobě zrušení superhrubé mzdy výrazně prospělo bohatším domácnostem, zatímco nízkopříjmové rodiny se stále více uchylují k nájemnímu bydlení. Co čeká českou ekonomiku v době, kdy se Německo potápí a Čína dobývá evropský trh?
Kovanda hned na úvod kritizuje vládu za nesplnění klíčových rozpočtových slibů. „Schodek je 230 miliard korun, což je stále velmi vysoké číslo a znamená to nenaplnění vlajkového slibu současné pětikoalice,“ říká ekonom.
Podle Kovandy by se rozpočtová situace dala vylepšit obnovením zdanění superhrubé mzdy, což by do veřejných financí přineslo 140 miliard korun. „Vyrovnané hospodaření státu je v podstatě zvládnutelné velmi lehce, pokud bude politická vůle a odvaha,“ tvrdí Kovanda.
Investice rostou, ale Německo klopýtá
Přestože Kovanda vidí pozitivum ve vysoké úrovni investic (250 miliard korun), upozorňuje na nejistou budoucnost české ekonomiky spojenou s upadajícím Německem. „Německo se potýká s úpadkem vlastního průmyslu, má drahé energie, povypínalo si jaderné bloky a je závislé na Číně, která má sama problémy,“ vysvětluje Kovanda.
V kontrastu s Německem se Polsko stává novým ekonomickým lídrem regionu. „Mám takový příměr, samozřejmě zjednodušený, že novým Německem v Evropské unii se stává Polsko. Do značné míry je jeho trajektorie dechberoucí,“ dodává.
Zrušení superhrubé mzdy nafukuje českou bublinu
Podle Kovandy zrušení superhrubé mzdy nejvíce pomohlo vysokopříjmovým domácnostem. „Takto získané prostředky o to více investovaly domácnosti do nemovitostí, čímž ještě zvýšily poptávku a objem peněz, které do nich míří.“
Problémem je také dlouhé stavební řízení, jehož urychlení by podle Kovandy mohlo přinést české ekonomice 25-30 miliard korun ročně. „Pokud se zrychlí stavební řízení o jeden rok, tak česká ekonomika získá 9–10 miliard korun. Pokud se zrychlí v průměru o dva nebo tři roky, můžeme počítat s tím, že by to české ekonomice přineslo až 25–30 miliard korun ročně.“
Milion Čechů na finanční infuzi
Dalším problémem jsou vysoké mandatorní výdaje, které tvoří zhruba 93 % příjmů státního rozpočtu. „Počet lidí, kteří jsou přímo či nepřímo závislí na výdajích státu, se blíží jednomu milionu,“ varuje Kovanda a kritizuje vládu za neplnění slibů o snížení počtu úředníků. „Koalice Spolu slibovala, že propustí 13 % úředníků, a to slibovala před volbami roku 2021. Skutek utekl a pro příští rok je tady další navýšení o 1200 zaměstnanců placených z eráru.“
Čínská auta dobývají evropské trhy
Čína představuje pro český automobilový průmysl zásadní hrozbu. „Čína poprvé vyváží více aut do Evropské unie, než Evropská unie vyváží do Číny,“ říká Kovanda a dodává, že pokud bude Čína pokračovat v dobývání evropských trhů, Česká republika musí hledat nové hospodářské motory. „Jestli Číňani budou decimovat evropský autoprůmysl, tak Česká republika musí najít něco jiného, co jí bude dávat třeba 10 % hrubého domácího produktu. A my zatím nic takového nemáme.“
Hledání nové české identity
Navzdory pesimistickému výhledu vidí Kovanda potenciální příležitosti v jiných oblastech. „V Rožnově máme výrobu polovodičů, mikročipů. Naší záchranou je i zbrojní výroba,“ zmínil Kovanda, ale zároveň upozornil na rizika spojená s těmito odvětvími. „Jenže zbrojní výroba kvete, když se válčí. Co bude, až se přestane válčit? Doufejme, že se přestane válčit, ale pak to bude špatná zpráva pro české zbrojaře.“
Česko stojí na křižovatce
Kovanda uzavírá rozhovor s varováním: „Důležité je nyní udržet schodek v rozmezí 150 až 250 miliard. Pokud se udrží v tomto koridoru, není to nic, co bychom si dali za rámeček, ale zároveň to není nic, co by zásadně rozvracelo veřejné finance.“ Česká ekonomika podle Kovandy stojí na křižovatce. Bude schopna najít nové cesty růstu, nebo uvízne v pasti schodků a závislosti na upadajícím německém průmyslu?
Celý rozhovor si můžete poslechnout jako podcast nebo shlédnout jako video. Dozvíte se:
- Je kritika současné vlády oprávněná?
- Co vedlo ke zrušení superhrubé mzdy?
- Má Evropská unie nové „Německo“?
- Jak ovlivní čínské automobily český trh?
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.