Bude český startup mistrem Evropy?

Zdroj: Disraptors
Byznys 22. 09. 2022

Bude český startup mistrem Evropy?

České startupy mají posledních několik dnů na to, aby se přihlásily do soutěže o titul evropského šampiona. Nedělní půlnocí se totiž uzavřou registrace do Startupové Ligy Mistrů, kterou organizuje Disraptors Summit (dřívější Startup World Cup & Summit). Velkolepé kontinentální finále, kde se utkají nejlepší z nejlepších a kam se sjedou zástupci startupů, investorů i korporací z celé Evropy, se uskuteční v Praze 11. října 2022. 

„Princip soutěže zůstává podobný jako v minulých pěti ročnících: v předvečer kontinentálního finále se koná regionální kolo pro startupy z regionu V4. České startupy se do něj můžou hlásit právě teď na webu disraptors.com. Registrace je bezplatná a uzavře se půlnocí 25. září,“ uvádí spoluzakladatel Disraptors Summitu Václav Pavlečka.

Vyplnění dotazníku zabere v průměru 30-60 minut. Startupisté v něm vyplňují informace o svém produktu, týmu a nastavení business modelu. „Abychom dokázali ohodnotit potenciál projektu, potřebujeme vědět, v jaké fázi se startup nachází, jaké už získal investice a kdo jsou konkurenti. U každého startupu posuzujeme také pitch deck,“ přibližuje Petra Cihlářová, která se pravidelně ujímá role člena poroty.

Startupová Liga mistrů jako letošní novinka

Zatímco v předchozích ročnících vedla cesta do celoevropského finále výhradně přes regionální kola soutěže Startup World Cup, letošní ročník nabízí mnohem rozmanitější možnosti. Před porotu Disraptors Summitu postoupí také vítězové řady přidružených startupových soutěží jako třeba italského We Make Future, polského Wolves Summitu, mezinárodní Vestbee Challenge nebo řady českých soutěží – například Ynovate Challenge, nebo Technology Fast 50.

„Chceme v rámci startupových soutěží postavit evropskou Ligu mistrů a přitáhnout do Česka skutečnou elitu mladých startupů,“ vysvětluje Václav Pavlečka. „Zatímco ještě loni jsme pod starou značkou SWCSummit hostili finalisty z šesti zemí Evropy, letos díky širšímu pojetí zasáhneme podstatně víc zajímavých projektů. Vítězná trofej tak bude o to prestižnější.“

Nejúspěšnější startup tradičně dostane od organizátorů soutěže nabídku investice ve výši 
500 000 dolarů. Současně získá vstupenku do světového finále v Silicon Valley, kde může zazářit před světovými investory. 

V uplynulých ročnících se na nejvyšších příčkách opakovaně umisťovaly české a slovenské projekty. Loni dokonce celou soutěž ovládl tuzemský projekt Tatum, jehož průlomová platforma významně zjednodušuje vytváření blockchainových aplikací.

Rektorka, astronautka a pokračovatelka miliardového impéria

Program Disraptors Summitu zdaleka není jen o startupové soutěži. Návštěvníci akce budou moci navštívit extpo a celý den čerpat inspiraci z vystoupení řady osobností. „V letošním roce mezi hlavními hosty zazáří hned několik výjimečných žen. Bude to takový ‚women power‘ ročník. Ačkoli jsou dámy z velmi odlišných oborů i zemí, všechny spojuje odvaha měnit dějiny,“ přibližuje marketingová ředitelka Disraptors Summitu Kateřina Syslová. 

Na hlavním pódiu tak vystoupí například Milena Králíčková – lékařka, vysokoškolská pedagožka a současně první žena, která za uplynulých 674 let stanula v čele Karlovy univerzity. 

Další ústřední osobností bude Erika Piirmets z estonské vládní organizace e-Estonia. Tato ‚první dáma estonské digitalizace‘ přiblíží své zkušenosti s vytvářením vstřícného podnikatelského prostředí. „Estonsko se v rámci Evropy pyšní největším balíkem investic načerpaným do startupů. Téměř 2 000 eur na hlavu versus českých 80 eur. Ta čísla hovoří sama za sebe a jednoznačně dokládají, že digitalizace není jen buzzword,“ komentuje Václav Pavlečka s tím, že od Estonska se všichni mají co učit.

Nejmladší vystupující bude teprve jednadvacetiletá Alyssa Carson – dívka, která si už od tří let jde za svým snem, že se stane astronautkou. Už několik let vlastní oprávnění ke vstupu do vesmíru, má pilotní licenci, prošla si tréninky stavu beztíže a je certifikovanou akvanautkou. Ve svém vystoupení promluví o tom, jak chce dobýt Mars, co obnáší astronautský výcvik, jak se liší SpaceX a NASA a jak moc jí v plnění snů pomáhá otec, který ji vychovával úplně sám.

„Vedle těchto úspěšných žen máme ještě jedno želízko v ohni. Vypadá to, že se nám podaří domluvit vystoupení Holly Branson – dcery slavného podnikatele a miliardáře Richarda Bransona, majitele značky Virgin. Ačkoli si Holly původně vybudovala úplně jinou kariéru v oblasti medicíny, nakonec je to právě ona, kdo už víc než 10 let v pozici Chief Purpose and Vision Officer udává směr společnostem jejího otce,“ zmiňuje Pavlečka. Pokud se podaří dohodu s Holly úspěšně dotáhnout, právě její vystoupení bude předcházet vyhlášení vítězů startupové soutěže.

Čeští zakladatelé jednorožců

Během dne pochopitelně vystoupí i slavní a úspěšní muži. Jedním z nich bude například Daniel Hejl – spoluzakladatel Productboardu, který patří do trojice českých jednorožců a současně je vůbec nejhodnotnějším startupem na českém trhu.  

O hodnotě startupů bude řeč i s Michalem Šmídou, který vybudoval a odprodal český startup Twisto. 

Trojici pak uzavírá Jakub Jurových, který bez jakékoli okázalosti dokázal vybudovat veleúspěšný projekt Deepnote, na který svými investicemi vsadily největší investorské fondy (včetně Credo Ventures nebo Index Ventures. 

Kromě toho budou na programu i nejrůznější panelové diskuse, mentorské stoly. Pomocí aplikace si návštěvníci Disraptors Summitu budou moci domluvit si s vybranými osobnostmi i individuální setkání.

Vstupenky na akci je možné už nyní pořídit na webu disraptors.com. Základní vstupenka je do neděle v prodeji za 80 eur, studenti mají cenu ještě o 20 eur výhodnější. Od příštího týdne se ceny zvýší. „Kdo by zatoužil po slevě, může si ji vysoutěžit v naší hře na webu https://game.disraptors.com. Těm, kdo dokáží získat 1000 bodů, snížíme cenu vstupenky o 22 procent,“ láká Kateřina Syslová.

Autor: Jiří Böhm

Další články