;

Byznys s drony nabere po koroně na síle. Roku 2030 by mohl mít hodnotu přes dva biliony korun

Články 06. 10. 2020

Byznys s drony nabere po koroně na síle. Roku 2030 by mohl mít hodnotu přes dva biliony korun

Změny v legislativě ošetřující podmínky provozu dálkově ovládaných nebo autonomních letounů a postupné zavádění 5G sítí i technologií identifikace dronů. To jsou podle analytiků společnosti ABI Research hlavní faktory budoucího růstu tohoto tržního segmentu.

Pandemie koronaviru poněkud zpomalila progres rozšíření dronů v soukromé i komerční sféře. To zase ale bylo podle údajů firmy věnující se od 90. let analýze trhů a poradenství vykoupeno zvýšeným zájmem bezpečnostních a záchranných sborů.

S rýsující se proměnou a regulací veřejného provozu bezpilotních letadel se otevírají nové perspektivy využití, ať už ze strany jednotlivců, nebo společností. Firmy jako Amazon tak budou moct v plné míře začít těžit z tohoto způsobu dopravy zboží k zákazníkům.

Prošli jsme si různými fázemi vývoje dronového průmyslu, od jeho ustavení při výrobě pro vojenské účely až po prudký rozvoj směrem k osobnímu užití,“ vysvětluje Rian Whitton, analytik společnosti ABI Research věnující se robotice.

A z toho vyvozuje: „Jelikož čínští vývojáři DJI si tuto sféru postupně monopolizovali, obrací se teď pozornost výrobců ke komerčnímu využití. Počáteční nadšení postupně poněkud opadlo, i proto se poskytovatelé a koncoví uživatelé nyní začínají orientovat na vývoj nezbytné podpůrné infrastruktury a služeb, které by učinily technologii dronů životnou ve větším měřítku.“

Technologie a regulace

Odhadovaná hodnota trhu s drony by měla činit 92 miliard dolarů (přes 2,1 bilionů korun) v roce 2030, 70 % z toho si ukousne právě komerční sektor. Momentálně největší počet bezpilotních letadel je registrován v USA – 1,7 milionu dronů v osobním vlastnictví a 400 tisíc v držení komerčních operátorů.

Pro srovnání, v celé EU je registrováno přes milion dronů, v Číně 400 tisíc. Největší poptávka po bezpilotních letounech je momentálně v oblasti bezpečnosti a průmyslové kontroly. Evidujeme ale i rostoucí zájem od firem zaměřených na logistiku, zemědělství a od složek záchranného systému.

Případný výraznější úspěch technologie dronů ovlivní podstatně pokrok při rozvoji klíčových technologií. Ať už jde o edge computing, cloudové služby, nebo využití 5G mobilních sítí. A samozřejmě své sehraje také regulace veřejného provozu, pokud nepřinese nějaká zásadní omezení.

Zatímco cloudové služby umožní shromažďování a redistribuci obrovského množství dat, 5G sítě výrazně sníží latenci v případě kritických operací řízení dronů,“ vysvětluje Whitton. Díky technologii edge computingu se bude navíc moct dále rozvíjet funkce autonomního ovládání dronů.

Autor: Tomáš Vrána

Další články