Casa Batlló: první památka UNESCO interpretovaná jako NFT

Zdroj: Pixabay
Technologie 20. 07. 2022

Casa Batlló: první památka UNESCO interpretovaná jako NFT

Pokud jste fanouškem technologických inovací v oblasti umění, Barcelona je destinací, která by na vašem seznamu neměla chybět. A to konkrétně Casa Batlló, jedna z perel Gaudího architektury. Tento secesní dům díky svému neobvyklému vzhledu člověk jen tak nepřehlédne. A uvnitř vás čeká zážitek, který zachytí všechny vaše smysly.

Technologie mění také svět umění. „Casa Batlló: Living Architecture“ je unikátní projekt Refika Anadola, turecko-amerického mediálního umělce. Jedná se o průkopnické digitální dílo a má podobu živého, neustále se měnícího NFT („nezaměnitelný“ token). Používá klimatická data z města shromážděná v reálném čase a přetváří ikonickou Gaudího budovu pomocí dat z fasády. Casa Batlló je první památkou světového dědictví UNESCO, která byla nově interpretována právě jako NFT.

Unikátní NFT funguje na bázi AI

Po 3D naskenování Gaudího fasády a vygenerování 10 miliard datových bodů Anadolovo studio v reálném čase shromažďuje data o slunci, větru a srážkách a tvoří toto digitální umělecké dílo.

Multismyslový zážitek doplňuje unikátní vůně domu. Ta je vytvářena umělou inteligencí, která používá digitální data obrázků domu v kombinaci s barcelonskými specifickými čichovými vjemy. Celá prohlídka Casa Batlló je koncipovaná jako cesta s exkluzivním soundtrackem, audio příběhem, instalacemi a digitálními místnostmi a má za cíl předefinovat zážitek z muzea.

NFT „Casa Batlló: Living Architecture“ bylo 10. května 2022 vydraženo ve světové aukční síni Christie’s v New Yorku za 1,38 milionu dolarů. Část výdělku šla i na dobrou věc. 10 % z ceny připadlo sdružení věnujícímu se lidem s autismem a nadaci Adana. Obě se specializují na podporu neurodiverzity.

V souladu s přírodou

Samotná budova byla postavena v roce 1877 a koupena Josephem Batlló v roce 1903. Ten její rekonstrukci svěřil právě do Gaudího rukou. Měl stvořit dům, který není žádnému jinému podobný. Hlavní inspirací mu byla příroda, především mořské prostředí, což se odrazilo i v nejmenších detailech domu.

Její unikátní podoba každému připomíná něco jiného. Balkóny ve tvaru lebek, část fasády jako noha obřího slona, šupinatá střecha evokuje kůži mořské stvůry. Sluneční svit dodává díky barevné mozaice každé hodině v domě jinou atmosféru. Přes mozaiku se světlo dostává do interiéru a hra světla a stínů se podobá tomu, jak se každý den mění mořská hladina. Fasáda nemá žádné hrany ani rohy, je zcela zaoblená a tím připomíná hladké vlny moře.

Nahlédněte do Gaudího mysli

Aby zážitek z celé prohlídky byl o to intenzivnější, na jejím konci můžete nahlédnout do samotné Gaudího mysli. Místnost zvaná „In the Mind of Gaudí“ představuje první skutečný 360stupňový zážitek na světě v šestihranné LED kostce. Dílo je trvale umístěno v suterénu budovy a díky umělé inteligenci, vizuálnímu sochařství, 1 000 obrazovek, 21 zvukových kanálů a 38 projektorů zprostředkovává jedinečný zážitek a vhled do mysli katalánského architekta.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články