Česká IT firma pomáhala s převodem 41 miliard korun ze zkrachovalé Sberbank

Zdroj: Sberbank
Ekonomika 02. 08. 2023

Česká IT firma pomáhala s převodem 41 miliard korun ze zkrachovalé Sberbank

Bankovní ústav Sberbank CZ vstoupil v květnu 2022 do likvidace, když několik dní předtím přišel o bankovní licenci. Očištěné portfolio úvěrů odkoupila za 41,05 miliardy korun Česká spořitelna. Projekt migrace portfolia byl odstartován po podepsání smlouvy mezi oběma bankami v polovině prosince 2022 a společnost Ness se zapojila hned v lednu 2023.

Na projektu pracoval velmi zkušený tým expertů na bankovní systémy, kde interní tým Sberbank CZ doplnila v rámci externích dodavatelů i společnost Ness.

Již v půlce února proběhlo první technické předání dat, které se během následujících dvou měsících testovalo a ladilo. Hlavním cílem této fáze bylo získat co nejkvalitnější data migrovaného portfolia,“ popisuje Martin Silvička, generální ředitel společnosti Ness Czech.

Neméně důležité bylo pro interní tým Sberbank vymyslet takový postup řešení celé transakce, aby nedošlo k přerušení provozu interních systémů. Kombinovaný tým prokázal mimořádné nasazení s tahem na branku, projekt dodal ve velmi krátkém čase a vše vyvrcholilo úspěšnou migrací na konci dubna 2023.

Společnost Ness se podílela na převodu úvěrů a příslušných dat mezi oběma bankami, kde zúročila své zkušenosti z předchozích obdobných projektů. V rámci agilního vývoje řešení pro převod úvěrových dat byla využita i data o zůstatcích v datových skladech, která byla znovu vložena na účetní Hlavní knihu, což napomáhalo při odstraňování datových nekonzistencí a garantovalo kvalitu předávaných dat.

Převod se dotkl 30 tisíc klientů

V rámci migrace došlo k převodu údajů více než 3 000 klientů z řad právnických osob a 27 500 z řad fyzických osob a souvisejících dokumentů, například výpisů či zajišťovací dokumentace. Klientů se proces převodu nijak nedotkl, do konce dubna 2023 spláceli své úvěry na účty u Sberbank CZ a v květnu již na nové účty v České spořitelně.

„Perfektní práci na projektu odvedl tým Sberbank CZ, který i v tak nelehké situaci vyvinul maximální úsilí a jednal v zájmu klientů banky tak, aby veškeré jejich specifické požadavky vyřešil vstřícně a k jejich plné spokojenosti. I díky skvělé spolupráci s týmem Ness Czech se nám podařilo během krátkého času úspěšně převést vybrané portfolio úvěrů ze Sberbank CZ do České spořitelny,“ uvádí Jindřich Horníček ze Sberbank CZ, zodpovědný za úspěšnou migraci portfolia. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články