České pušky se budou montovat přímo na Ukrajině

Zdroj: Česká zbrojovka
Ekonomika 23. 02. 2024

České pušky se budou montovat přímo na Ukrajině

Česká zbrojovka podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom Dohodu o společném záměru pro montáž pušek CZ BREN 2 na Ukrajině. Ukrajinská armáda by tak měla být vybavena palnými zbraněmi podle standardu NATO.

Podle tiskové zprávy České zbrojovky díky této dohodě dojde ke zvýšení schopností ukrajinského obranného průmyslu.

„Tento první krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technologií pro pušku CZ BREN 2 přímo souvisí s jejím úspěšným nasazením na ukrajinském bojišti v rukou ukrajinských ozbrojených složek,“ zdůraznil Jan Zajíc, generální ředitel České zbrojovky, dceřiné společnosti Colt CZ Group SE.

„Transfer technologie z členských zemí NATO představuje pro naši společnost zásadní moment, který je dán úspěšnou mezinárodní spoluprací a probíhajícími reformami v oblasti obrany. Tato iniciativa je zásadním krokem k vytvoření Arzenálu svobodného světa na Ukrajině,“ komentoval význam této dohody generální ředitel společnosti Ukroboronprom Herman Smetanin.

Stejné pušky používá česká armáda nebo francouzská protiteroristická jednotka

CZ BREN 2 je modulární puška standardu NATO, která poskytuje vysokou kompatibilitu s výzbrojí dalších členských zemí NATO, stejně jako odolnost, přesnost a modularitu ráží, což z této pušky činí univerzální zbraň pro ozbrojené složky.

Pušky CZ BREN 2 používá Armáda České republiky, elitní protiteroristická jednotka francouzského četnictva (GIGN), portugalská armáda, polská pohraniční stráž, rumunské četnictvo, ukrajinské ozbrojené síly a další profesionální zákazníci po celém světě.

Tento projekt transferu technologií pušek CZ BREN 2 na Ukrajinu byl představen jako klíčová iniciativa na Prvním mezinárodním fóru obranného průmyslu (DFNC1) v Kyjevě. Fórum, které se konalo na konci září 2023, bylo společnou událostí Ministerstva strategického průmyslu Ukrajiny, Ministerstva obrany Ukrajiny a ukrajinského Ministerstva zahraničních věcí a zúčastnilo se ho 252 společností z více než 30 zemí.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články