České startupy loni lámaly rekordy, co bude letos?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 19. 01. 2023

České startupy loni lámaly rekordy, co bude letos?

Čuprův Rohlík zlomil vlastní rekord nejvyšší investice, přijel nový jednorožec v podobě Productboardu a bylo uzavřeno kolem 200 investic, z nichž několik překročilo miliardu korun. Většina mířila do nejmladších startupů v prvních a druhých investičních kolech. Medián investic do brzkých startupů vzrostl na 18 milionů korun z 13,5 milionu v roce 2021. Celkem se do startupů v roce 2022 investovaly řádově nižší desítky miliard korun.

Investiční raketu začala v druhé polovině roku brzdit nestabilní ekonomická situace a stále se zvyšující cena penězČechy v startupových investicích dále brzdila zastaralá legislativa, která snižuje konkurenceschopnost českých společností například při nabírání talentů a jejich odměňování.

„Rok 2022 byl pro českou startupovou scénu vcelku zdařilý. Již poněkolikáté v řadě se zvýšil počet uzavřených investic, medián investic i valuací. Ještě pozitivnějším znakem z mého pohledu je, jak dobře se daří těm nejmladším startupům,“ hodnotí startupový rok 2022 Tomáš Ditrych, partner a zakladatel advokátní kanceláře Mavericks, která se dlouhodobě specializuje na venture kaitálové investice. 

Česko je podle Ditrycha plné odvážných, inovativních nápadů a čím dál více podnikatelů se těmto nápadům věnuje naplno. A investoři o ně mají zájem, což potvrzuje i rostoucí komunita andělských investorů, často z jiných úspěšných startupů.

Jaké podmínky investoři kladou zakladatelům?

Konkrétní podmínky investic zpravidla zahrnují celou řadu pravidel pro nakládání s podíly nebo osobní působení investorů a zakladatelů. „Smluvní podmínky investičních smluv v Česku jsou dnes de facto totožné se západním trhem. To svědčí o velké vyspělosti tuzemského venture kapitálového prostředí, za poslední tři roky jsme v tomto ohledu ušli dlouhou cestu,“ uvádí Ditrych.

Podle Mavericks má zhruba třetina seedových a pre-seedových transakcí podobu konvertibilního úvěru, který se při splnění podmínek promění v podíl ve společnosti. Úroky konvertibilních úvěrů jsou v průměru v Česku kolem 8–10 % za rok, i přes aktuálně vysokou inflaci. Ovšem někteří lokální investoři občas mají problém s nastavením správného mechanismu pro převedení úvěru do podílu – např. metodou výpočtu velikosti výsledného podílu či okamžikem konverze.

Zvyšuje se také výše podílu, kterou jsou investoři a zakladatelé ochotni rozdělit mezi zaměstnance. Zatímco v roce 2021 bylo ve smlouvách pro zaměstnanecké podíly vyčleněno více než 10 % podílu pouze v 8 % případů, loni už to bylo 27 %.

„Investoři i zakladatelé jsou si vědomi toho, že nějaká forma zaměstnaneckých podílů jim výrazně pomůže při hledání zaměstnanců, proto čím dál více firem alokuje větší podíl ve firmě právě na tento účel,“ komentuje trend Ditrych.

Ach, ta legislativa

Přestože se lokální startupový rok stabilně rozvíjí, existují v Česku stále překážky, které mladé společnosti brzdí. Příkladem jsou právě opční programy pro zaměstnance (tzv. ESOPy). Ty obvykle v zahraničí umožňují začínajícím projektům bez většího finančního zázemí motivovat pracovníky nabídkou získat ve společnosti podíl. Právní řád v Česku však tuto možnost podkopává velice nevýhodnými daňovými podmínkami. České startupy tak v tomto ohledu nemohou dobře konkurovat těm zahraničním, které v tuzemsku často loví technické talenty.

„Česká legislativa není pro startupy plně připravena a modernizace, která by nás přiblížila Západu, je prozatím v nedohlednu. Dalšími překážkami pro startupy jsou také nedostatečná digitalizace státní správy a absence daňových incentiv podporujících drobné investice do raných startupů,“ popisuje Ditrych. 

Co bude v roce 2023? 

Aktuálně největší starostí však je pro zakladatele ekonomika. Přestože loňský rok jako celek pohodlně překonal ten předchozí, v druhé polovině začalo docházet k mírnému ochlazení investic a nyní všichni vyhlížejí, jak se situace bude dále vyvíjet v prvním pololetí letošního roku. 

„Vzhledem k množství kapitálu na trhu a nově vzniklým fondům zaměřeným na technologické inovace se nicméně domnívám, že i rok 2023 překoná roky předchozí,“ dodává zakladatel Mavericks.

Podle Kateřiny Manley, investiční manažerky Seed Starteru, bude mezi největší výzvy letošního roku patřit nižší valuace a větší očekávání investorů na zralost týmů, product-market-fit a také udržitelnost business modelu. „V porovnání s předchozími roky můžeme očekávat, že podmínky transakcí budou nastaveny více ve prospěch investorů. Foundeři by proto měli počítat s tím, že jim fundraising pravděpodobně zabere více času, a podle toho upravit své projekce, aby začali včas.“

Kvalitní týmy se podle Manley k penězům dostanou. „Noví i již zkušení investoři otevírají nové fondy a Evropská unie bude i v roce 2023 finančně podporovat inovace a startupy, a to poměrně velkými částkami,“ uzavírá investiční manažerka.

Autor: Alena Burešová

Další články