Český 3D tisk ve zdravotnictví patří k nejlepším na světě

Zdroj: 3Dees Industries
Technologie 02. 09. 2023

Český 3D tisk ve zdravotnictví patří k nejlepším na světě

Až 50 tisíc forem na rovnátka denně, kryty na protézy vyrobené do dvou týdnů nebo unikátní 3D srdce – to vše dokážou české firmy. A i proto patří ve vývoji a tisku zdravotnických pomůcek ke světové špičce.

Nižší cena, rychlost a pružnost výroby, možnosti využití nejrůznějších materiálů – to jsou některé z důvodů, proč se 3D tisk rychle rozšiřuje do nejrůznějších oborů. Výjimkou není ani zdravotnictví.

„Výroba zdravotnických pomůcek na 3D tiskárně je efektivní a rychlá, ale obzvlášť důležitý je předchozí proces správného nastavení technologie, výběru nejvhodnějšího materiálu či tvaru a designu tak, aby byla zaručena perfektní funkčnost konečného výrobku,“ vysvětluje Adam Řehák, aplikační inženýr české společnosti 3Dees Industries.

Kryty na protézy nejen jako módní doplněk

Společnost 3Dees Industries spolupracuje na projektu výroby ochranných krytů na protézy s Art4Leg. Byli jedni z prvních, kteří se do výroby takovýchto krytů pustili. 

„Spolupráci s 3Dees jsme zvažovali již v roce 2015, ale teprve mé setkání s hokejistou Romanem Bernátem, který bohužel přišel o nohu, přesně vytyčilo směr, kterým se vydáme,“ vzpomíná Tomáš Vacek, designový ředitel Art4Leg a zároveň dodává, že k prvnímu funkčnímu prototypu se společně s 3Dees Industries dopracovali dlouhou cestou vývoje na tiskárně HP Multi Jet Fusion, která se ukázala pro tento účel nejvhodnější. V současnou chvíli trvá celá výroba krytu v řádu dvou týdnů, což představuje velmi pružné řešení.  

V Art4Leg evidují obrovskou poptávku ze všech koutů světa – je to právě jednoduchý proces personalizované výroby, který umožňuje vyrábět kryty i bez osobní přítomnosti pacienta.  Stačí vyhledat nejbližší místo, kde provádí 3D skenování, a skeny včetně fotografií odborníkům poslat. Klienti si mohou nechat vyrobit design na míru a kryt tak využívat i jako módní doplněk. 

Roman Bernát si kryt vyrobený pomocí 3D tisku také pochvaluje: „Byl jsem mezi prvními, kteří si to mohli vyzkoušet. Můj ortetik mi sice dal nějaký molitan, který v kalhotách částečně nohu imitoval, ale znamenalo to také velký diskomfort. Tento kryt je mnohem autentičtější, vyrobený na míru, pevný a odolný. Navíc rovnou i protézu chrání.“ 

Hokejista zároveň pozitivně hodnotí i fakt, že je kryt rozdělen na dvě samostatné části, což využije v případě své bionické protézy – u jejího dobíjení stačí jednoduše sundat pouze jednu část krytu. 

Za den vyrobí až 50 tisíc forem na rovnátka

Mimo krytů na protézy se již běžně využívají další pomůcky vyrobené pomocí 3D tisku. Jedná se například o formu na výrobu oblíbených neviditelných rovnátek, což je v současnosti největší zdravotnický projekt masové výroby na 3D tiskárnách. Ve firmě Smile Direct Club vyrobí za jediný den 50 000 vytištěných forem na rovnátka, která jsou až o 60 % levnější než při tradiční výrobě.

V technologické spolupráci s 3Dees Industries vznikají ale i další zdravotnické pomůcky. Česká společnost Invent Medical vyrábí nejrůznější ortézy, obličejové masky nebo tvarovací helmy pro batolata.

3D tisk v chirurgii – Češi patří ke světové špičce

Chirurgové při přípravě na složité operace mohou využít 3D tisku k tomu, aby si přímo naskenovaný orgán pacienta osahali a operaci lépe připravili. 

„Ve spolupráci s Kardiocentrem Nemocnice Podlesí v Třinci jsme dokázali vytisknout model srdce pacientky a Česká republika se zařadila mezi několik zemí na světě, které rozvíjejí využití 3D tisku v kardiochirurgii,“ zmiňuje Řehák.

Předměty vyrobené pomocí 3D tisku se mohou dostat už i pod kůži

3D tisk ve zdravotnictví je tak pokročilý, že už se využívá i při výrobě nejrůznějších implantátů, ať už zubních nebo kloubních, ale třeba i kardiostimulátorů. „V této oblasti nastává největší problém v regulaci. Jakmile má jít cokoli pod kůži, je nutné splnit velmi přísné certifikace, které jsou finančně náročné,“ upozorňuje Řehák.

Zdravotnické pomůcky, od miniaturních zubních implantátů, přes respirátory až po kryty na protézy imitující reálnou nohu je možné díky 3D tisku vyrobit velmi rychle a efektivně. 3Dees Industries dlouhodobě spolupracuje s odbornými společnostmi a poskytuje jim kompletní poradenství.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články