ČEZ: Do 4 let na D1 až 800 dobíjecích stanic

Zdroj: ČEZ
Ekologie 20. 12. 2021

ČEZ: Do 4 let na D1 až 800 dobíjecích stanic

Skupina ČEZ má v plánu do roku 2025 pro řidiče elektromobilů zprovoznit 800 dobíjecích stanic, které budou až čtyřnásobně výkonnější než dnes. Doba čekání na dobíjení by se měla zkrátit o desítky minut. Na některých úsecích D1 budou dokonce stojany, jejichž výkon dosáhne k hodnotám kolem 180 kW.

„Rychle a bez čekání doplnit baterie elektromobilu a vyrazit po D1 na Brno!“ Přesně tak popisuje ČEZ cestování s elektromobily potom, co zprovoznil desítky nových dobíjecích stojanů u čerpací stanice v Průhonicích. V současnosti tak společnost provozuje více než 10 dobíjecích hubů s minimálně třemi rychlodobíjecími stojany o výkonu nad 100 kW.

Letos si Češi pořídili dva tisíce elektromobilů

Na přelomu roku se počet čistě elektrických aut v České republice dostane k hranici deseti tisíc, jen letos přibyly další dva tisíce e-aut.

„V poslední době se také ukazuje, že pokrytí poptávky po veřejném dobíjení na nejfrekventovanějších místech bez prostojů a čekání už spolehlivě zajistí jen větší počet dobíjecích stojanů. Cíleně se proto zaměřujeme na výstavbu těchto kumulovaných dobíjecích míst, jako byla v poslední době sedmička stojanů v Teplicích, osm stanic na dálnici D5 na půl cesty mezi Prahou a Rozvadovem a nově teď dobíjecí hub v Průhonicích,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Dobíjecí stanice v Průhonicích. Zdroj: ČEZ

Stane se z ČEZu síť čerpacích stanic?

Od svého vzniku v roce 2012 prošel ČEZ obrovským vývojem a v současnosti se se svým rozsahem lehce vyrovnává velkým řetězcům klasických čerpacích stanic. Logo se za poměrně krátkou dobu existence stalo jedním ze symbolů ekologické dopravy. Není se čemu divit, Skupina ČEZ totiž komplexně pokrývá oblast elektromobility.

Celkově se svými dobíjecími body v současné době sahá k více než 20 tisícům kW, což se dá přirovnat ke středně velké vodní elektrárně zásobující domácnosti 50tisícového města bezemisní elektřinou. V první polovině tohoto roku tak e-auta u těchto stojanů načerpala celkem 1 578 970 kWh a na konci roku by se hodnoty měly pohybovat, poprvé v historii, kolem tří milionů kWh.

Autor: Lenka Hrušková

Další články