Chceš hodně peněz? Nauč se hrát baseball!

Zdroj: Pixabay.com (ilustrační foto)
Byznys 15. 11. 2021

Chceš hodně peněz? Nauč se hrát baseball!

Alespoň to tvrdí specializovaný server sportsshow.net . Mimochodem, přestože v Česku existují nepochybně populárnější sporty, v září 2023 se v naší vlasti uskuteční ME v baseballu, stane se tak potřetí a snad z toho bude konečně medaile. Americká MLB je ale přecejen někde jinde. Každopádně, v případě touhy živit se sportem, nabízíme desítku nejbohatších sportovních odvětví.

1. Baseball

Z primátu se sport s pálkou a míčkem těší především díky neskutečným platům, průměrná roční mzda profesionála činí málo uvěřitelných 8,5 milionu dolarů. Jeden z nejlepších hráčů MLB, levoruký nadhazovač Clayton Kershaw (Los Angeles Dodgers), bral loni 34,5 milionu dolarů. Přes značné mzdové výdaje byl pak průměrný roční výdělek týmu Major League Baseball ve skončené sezóně 298,6 milionu dolarů, celá soutěž má tržní hodnotu 40 miliard dolarů.

2. Basketbal

O finanční síle vypovídá skutečnost, že ačkoli Tomáš Satoranský v týmu New Orleans zatím nezáří a nepatří ani zdaleka mezi špičku NBA, garantuje mu smlouva 10 milionů dolarů ročně. Na druhé straně jeden z nejlepších hráčů NHL David Pastrňák vydělá v Bostonu za šest let 40 milionů, což z něj ve srovnání se Satym činí nepříliš majetného příbuzného. Tržní hodnota MBL je 90 miliard dolarů, loni NBA generovala tržby v hodnotě 6,2 miliardy dolarů, průměrný roční příjem hráče je 3,8 milionů. A poslední ročník přinesl klubům NBA průměrný zisk 209 milionů dolarů. Nejlépe placený hráč LeBron James má v Los Angeles kontrakt na 33,5 milionu dolarů.

3. Americký fotbal

Přestože tržní hodnota NFL – americký fotbal se provozuje na top úrovni pouze v USA – je neskutečných 200 miliard dolarů a soutěž loni vygenerovala cca 11,4 miliardy dolarů, hráči se musí „smířit“ s průměrnou roční mzdou 2,4 milionu. A nic na tom nemění skutečnost, že jednotlivé kluby loni inkasovaly v průměru 356,1 milionu dolarů. Na druhou stranu jsou američtí fotbalisté, kteří si nemohou stěžovat. Například Matt Ryan (Atlanta Falcons) vydělal za letošek 67,3 milionu dolarů, díky částce 59,5 milionu finančně určitě nestrádá ani Matthew Stafford (Los Angeles Rams).

Zdroj: Pixabay.com

4. Hokej

Ani hrát hokej není tak úplně špatné. Hodnota NHL je 60 miliard dolarů, loni kanadsko–americká liga s většinou klubů z USA vydělala 4,3 miliardy dolarů, přičemž každý z týmů si polepšil o 140 milionů. Průměrný roční plat hokejisty NHL je 2,2 milionu dolarů, nejlépe placený hokejista Connor McDavid (Edmonton Oilers) bral v poslední sezóně 15 milionů.

5. Fotbal

Celková tržní hodnota nejpopulárnějšího sportu je 600 miliard dolarů, což se rovná 43% podílu na celosvětovém sportovním trhu. Nejlépe si vede anglická Premier League, každý z klubů loni vydělal v průměru 267 milionů dolarů, plat hráče je pak 1,5 milionu. Například Cristiano Ronaldo si ovšem přijde v Manchesteru United na cca 34,5 milionu dolarů ročně.

6. Tenis

Tržní hodnota obou hlavních soutěží – ATP (muži) a WTA (ženy) – je 6,06 miliardy dolarů. Přestože příjmy letos rostly pouze o 1,1 % a následující rok bude, s výjimkou turnajů kategorie Grand Slam, mnohem hůře, činí roční průměrný příjem tenisového profesionála 300 000 dolarů. Kromě toho se tenis těší velké přízni sponzorů. A tak Roger Federer, který svůj poslední grand slam vyhrál na Australian Open v roce 2018, letos zbohatne o 72,1 milionu dolarů. Výkony na kurtech se ovšem na konečné finanční bilanci podepsaly necelým milionem dolarů.

Zdroj: Pixabay.com

7. Golf

V případě sportu bohatých platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Tržní hodnota je totiž ve srovnání s kolektivními sporty pouhých 7 miliard dolarů, profesionál bere v průměru 80 000 dolarů ročně. Na druhou stranu, top hráčům se nedaří špatně, například vítěz US Open si přijde na 1,8 milionu dolarů. A Tiger Woods z pozice nejlepšího hráče historie má sice sportovní vrchol za sebou, přesto loni zkasíroval pořadatele turnajů o 29,9 milionu dolarů.

8. Kriket

V Česku exotický sport se hraje v patnácti anglicky hovořících zemích. Letos se v kriketu otočilo cca 6 miliard dolarů, hráč si průměrně přijde na 60 000. Sportu s komplikovanými pravidly se daří nejlépe v Indii, tamní Premier League vydělala loni 633,62 milionu dolarů, každý klub si pak v průměru připsal zisk v hodnotě 79,2 milionu. Nejlépe placeným hráčem je s roční gáží 24 milionů dolarů Virat Kohli z klubu Royal Chalengers Bangalore. Jediný z desítky nejbohatších sportů, který se vůbec neprovozuje v Česku, má ovšem „svého“ premiéra. Předseda vlády Pákistánu Imran Chán dovedl před takřka třiceti lety svou zemi jako kapitán k titulu mistrů světa.

9. Motorsport

Vzhledem k tomu, že nemálo pilotů závodí zadarmo a sedačku si musí, nejčastěji za peníze sponzorů, případně vlastní, koupit, se roční průměrný příjem závodníka 70 000 dolarů nejeví jako katastrofální. Nejlépe se z ekonomického hlediska vede světovému šampionátu F1, v minulé sezóně vydělaly závody nejrychlejších monopostů planety i přes covidovou brzdu 1,8 miliardy dolarů, přičemž každý z týmů obdržel 166,4 milionu. Roční plat úřadujícího sedminásobného šampióna Lewise Hamiltona (Mercedes) je 40 milionů dolarů.

10. Profesionální box

Loni, kdy soubojů logicky ubylo, se v profesionálním ringu protočilo 384,4 milionu dolarů. V průměru vydělal profesionální boxer ročně 50 000 dolarů. Nutno ovšem říci, že do této kategorie spadá každý držitel licence, včetně českých otloukánků, kteří jsou za honorář cca 500 eur na zápas předhazováni nejčastěji v Německu tamním talentovaným začátečníkům. Na druhé straně rohu stojí ještě před nedávnem dlouhodobě nejlépe placený sportovec světa Floyd Mayweather, jehož vítězný zápas s Filipíncem Manny Pacquiaem vygeneroval v roce 2015 neskutečných 410 milionů dolarů. Zisk se dělil v poměru 60 : 40 ve prospěch Money Floyda.

Autor: Petr Bošnakov

Další články