Czech Space Week oslaví české úspěchy v kosmickém průmyslu

Zdroj: Czech Space Week
Technologie 26. 10. 2021

Czech Space Week oslaví české úspěchy v kosmickém průmyslu

V pořadí čtvrtý ročník festivalu kosmických aktivit Czech Space Week vypukne v listopadu 2021 pod záštitou Ministerstva dopravy a agentury CzechInvest. Festival je určen jak pro nadšené amatéry, odborníky, studenty a jejich učitele, tak I pro fanoušky vesmíru.

Program bude trvat od 5. do 14. listopadu 2021 a nabídne řadu přednášek, panelových diskuzí nebo živých vysílání. Část akce proběhně online, zbytek pak živě v Brně nebo v Praze. Cílem festivalu je oslava vesmírných úspěchů v Evropě i v České republice. Návštěvníci budou mít možnost se seznámit s novinkami na poli kosmického průmyslu a vědy. Veškeré akce pro veřejnost budou zdarma.

Hlavní program festivalu bude zahájen 8. listopadu ve VR hale pražského Virtuplexu, kde bude možné seznámit se s modely Prahy budoucnosti od studia XTEND včetně konceptu českého měsíčního roveru Luniaq inspirovaného vozy Škoda, nebo se projít po virtuální měsíční základně. Tiskové konferenci budou předcházet dny otevřených dveří nově vzniklé Agentury EU pro kosmický program (EUSPA). Ta je svou činností rozšířením svého předchůdce Agentury pro evropská globální navigační satelitní system (GSA).

V rámci festivalových dní se uskuteční take tématicky zaměřené akce pro děti, studenty, veřejnosti či kosmické i nekosmické firmy. Právě propojení těchto firem a jejich následná spolupráce států Visegrádské čtyřky je hlavním cílem celého festivalu. Jde o tzv. Středoevropský průmyslový den. Pro studenty je možnost na akcích domluvit si stáž, nebo si mezi firmami najít svého budoucího zaměstnavatele.

Na festivalu budou představeny novinky z programu pro dálkový průzkum Země Copernicus. Konference ESA Space Solution slavnostně zajájí start nového programu ESA BIC Czech Republic, a představí novou funkci ESA Ambasadora. V neposlední řadě take proběhne konference Kosmické projekty na Akademii věd ČR, kde budou prezentovýny vesmírné projekty, do kterých je Česká republika zapojena.

Ženy a jejich uplatnění ve vesmírném průmyslu

Zbořit mýty o tom, že téma “space” není pouze mužskou disciplínou, chce program Space for women. S rozšiřující se škálou využití kosmických technologií, se zvětšuje take rozptyl poptávky po absolventkách jiných oborů, než pouze z raketového inženýrství. V této oblastli lze uplatnit například právničky nebo psycholožky. Pro návštěvníky budou inspirací ženy nejen z České republiky, které v tomto směru uspěly. Potvrzenými ženami v panelových diskuzích bude například Kateřina Falk, Nathalie Claudel, Franciska Matos nebo Anita Sengupta.

Celý program najdete na stránkách festivalu: https://czechspaceweek.com/akce/

Galerie

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články