Daniel Helcl: Návratnost fotovoltaiky? Do pěti let

Zdroj: Woltair
Lidé 29. 07. 2022

Daniel Helcl: Návratnost fotovoltaiky? Do pěti let

Při současných cenách elektřiny a dotačních podmínkách je možné počítat s návratností investice do fotovoltaické elektrárny v horizontu čtyř až pěti let. To představuje výnosnost ve výši 20–25 %, což z fotovoltaiky činí atraktivnější investici, než je jakýkoliv akciový či dluhopisový fond nebo investici do realit, říká zakladatel a CEO platformy Woltair Daniel Helcl.

Hodně samozřejmě závisí na celkové spotřebě energie domácnosti, zhruba v 70 % přitom rozhoduje volba zdroje vytápění. Momentálně jsou velmi příznivé dotační podmínky, které umožňují za dobrou cenu nainstalovat nejmodernější řešení. Výše dotace totiž může činit až 225 000 korun. Za slušnou cenu tak lze instalovat robustnější systémy včetně bateriového úložiště, a tím umožnit naprostou samostatnost v jarních a letních měsících.

Fotovoltaika v praxi

Mechanismus šetření uvedu na konkrétním příkladu. Jde o relativně zateplený rodinný dům o výměře 150 m², který topí elektrokotlem a tím také ohřívá teplou vodu. Zároveň v létě používá klimatizaci. Taková nemovitost má celkovou spotřebu energie 28 MWh ročně (z toho 20 MWh na topení, 3 MWh na ohřev a 5 MWh na spotřebiče a klimatizaci), celková spotřeba elektřiny pak činí taktéž 28 MWh ročně. Náklady na energie se při současných cenách vyšplhají k 135 618 korun ročně. 

Takovému klientovi doporučujeme fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 9,9 kWp s asymetrickým střídačem, který umožňuje flexibilní směřování toků elektřiny napříč třemi fázemi v domě, a bateriovým úložištěm o kapacitě 14,2 kWh, kam lze ukládat přebytky elektřiny vyrobené v průběhu dne. Tato elektrárna vyrobí ročně ~9 500 kWh elektřiny, a to bez přebytku energie, jelikož klient veškerou vyrobenou energii spotřebuje. Vzhledem k vysoké spotřebě elektřiny tak klient bude stále odebírat elektřinu ze sítě i v průběhu roku, ale spotřebu sníží až o ~35 %.

Navrhovaná sestava představuje investici ve výši 522 000 korun, klient má nárok na dotaci NZÚ ve výši 205 000 korun. Celkově ho tedy čistá investice z vlastní kapsy přijde na 317 000 korun. Roční úspora při současných cenách elektřiny činí asi 48 tisíc korun, návratnost je po získání dotace zhruba 6,5 roku. Ale vzhledem k předpokládanému nárůstu cen elektřiny, který vyplývá z geopolitických i jiných důvodů, bude celkové návratnosti dosaženo už v období 35 let.

Fotovoltaika přebíjí krypto i akcie

Stejně jako v příkladu výše je často nejsmysluplnějším cílem jednoduše snížit spotřebu elektřiny, případně nainstalovat kombinaci, která umožní přebytek energie odprodávat zpět do sítě, pokud elektrárna pokryje veškerou spotřebu klienta. Maximalizovat efektivitu nemovitosti lze kombinací tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Správnou kombinací lze dosáhnout až na roční úspory ve výši 114 000 Kč. Z dlouhodobého hlediska se tedy instalace fotovoltaiky i tepelného čerpadla jeví jako mnohem lukrativnější investice, než jsou akcie nebo kryptoměna.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články