Data platnosti testů na covid-19 nejsou tak důvěryhodná, jak se uvádí na balení

Zdroj: Pixabay
iMedical 13. 08. 2022

Data platnosti testů na covid-19 nejsou tak důvěryhodná, jak se uvádí na balení

Každá testovací sada na covid-19 má určité datum expirace, ale ne vždy to stejné, jaké je uvedeno na obalu. Jak tedy odhalit skutečnou trvanlivost testů?

Portál CNET uvádí, že pokud si obyvatelé USA neobjednali od federální vlády všech 16 bezplatných testů na covid-19, je právě nyní ten správný čas to udělat. Subvarianta Omikron BA.5 totiž způsobila letní nárůst případů. Přitom objednání domácích testovacích sad z webových stránek COVIDtests.gov trvá pouhé dvě minuty.

Pokud si obyvatelé na začátku roku objednali své domácí rychlé antigenní testy, pravděpodobně se ptají, zda jsou stále v pořádku k použití. Pokud někdo zjistí, že krabička s domácími testy na covid-19 expirovala, znamená to, že dotyčný dostane nepřesný výsledek testu?

Ne tak docela. Poté co byl test na covid-19 schválen a používán rok nebo déle, může výrobce použít svá data k tomu, aby požádal Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o prodloužení jeho trvanlivosti. Z 22 domácích testů na covid-19 uvedených na webových stránkách FDA bylo u devíti z nich od vydání prodloužena doba použitelnosti, včetně společnosti iHealth, jednoho z nejběžnějších poskytovatelů domácích testů v prvotních bezplatných zásilkách.

Vysvětlíme, co znamenají data expirace domácích testů na covid-19.

Co znamenají data vypršení platnosti testu na covid-19?

Datum vypršení platnosti uvedené na každé krabici testů na covid-19 je posledním dnem, kdy se očekává, že bude test fungovat efektivně. Obecně FDA povoluje domácí testovací soupravy s dobou použitelnosti přibližně čtyři až šest měsíců, ale tato doba může být prodloužena, pokud výrobce najde více údajů, které ukazují, že testy jsou stále přesné i po datu expirace.

Má se používat testovací covidová sada po uplynutí její platnosti?

Ne. FDA nedoporučuje používat domácí testy na covid-19, jejichž platnost vypršela. Jejich testovací prvky by se totiž mohly časem zhoršit nebo nefungovat, což by mohlo vést k nepřesným nebo neplatným výsledkům testů.

Opět je možné, že data vypršení platnosti domácích testovacích sad na covid-19 by mohla být prodloužena, protože se shromažďuje více dat, ale prozatím by uživatelé neměli používat test, jehož platnost vypršela. Pokud však na krabičce s testovacími sadami je datum vypršení platnosti, každý by si měl zkontrolovat seznam prodloužených dat vypršení platnosti u FDA.

Jak se zjistí, zda byla u testů na covid prodloužena doba použitelnosti?

Pokud výrobce zjistí, že doba použitelnosti je delší než očekávané čtyři až šest měsíců, může požádat FDA o povolení prodloužené doby použitelnosti. Jakmile k tomu dojde, výrobce může zákazníky informovat o nových datech expirace. Pokud ale zákazník nekoupil tyto testy přes výrobce, pravděpodobně neobdrží žádná upozornění.

A jak to vypadá s expirací testů v České republice?

Náš portál, stejně jako ministerstvo zdravotnictví ČR, určitě doporučuje používat jen testy před jejich datem expirace.

Autor: Miroslav Oupic

Další články