David Eim: Rostoucí sazby ohrožují hlavně ty, kterým končí pětiletá fixace

Zdroj: Gepard Finance
08. 12. 2021

David Eim: Rostoucí sazby ohrožují hlavně ty, kterým končí pětiletá fixace

Reálný dopad zvyšování sazeb? O 84 tisíc korun narostou náklady na hypotéku Čechům, kteří si vzali na úvěr 3 miliony korun se splatností 30 let, vysvětluje David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Během listopadu pokračovaly banky v nastoupeném trendu zvyšování úrokových sazeb, a to poměrně výrazném. Pětileté úrokové sazby se zvýšily o více než 0,5 procentního bodu.

Takové zvýšení sazby u úvěru ve výši 3 miliony korun se splatností 30 let s sebou nese navýšení měsíční splátky o téměř 1 000 korun. V časovém horizontu 5 let, což je doba nejběžnější fixace úrokové sazby, to znamená zvýšení nákladů na hypotéku o asi 84 tisíc korun.

Domnívám se, že takto výrazný růst sazeb prozatím končí. Co banky chtěly do sazeb promítnout, to již do sazeb promítnuly. Předpokládám tedy, že si vybereme krátký oddechový čas, který na konci roku dost možná opět naruší zasedání bankovní rady České národní banky, které proběhne dne 22. 12. 2021.

Zdá se, že by ještě mohlo dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, přestože ne k tak výraznému, jako tomu bylo na začátku listopadu. Pokud se tento předpoklad splní, dostanou se v lednu úrokové sazby na úroveň kolem 4,5 % p. a.

Zvyšování sazeb bude mít částečný dopad na poptávku po hypotečních úvěrech. Část klientů s ohledem na zvýšené náklady od svých záměrů upustí. Část klientů kvůli vyšším splátkám nebude schopna dosáhnout bonitně na zamýšlenou (resp. potřebnou) výši úvěru.

Výrazné zvýšení sazeb může představovat problém pro klienty, kterým aktuálně bude končit pětiletá fixace z přelomu let 2016/2017. Tito klienti mohli mít zcela reálně fixovány úrokové sazby na úrovni znatelně pod 2 % p. a., třeba i na úrovni 1,8 % p. a.

Aktuálně obdrží nabídky sazeb kolem 3,5 % p. a. a vyšší. To znamená de facto zdvojnásobení nákladů na úroky.

Příklad:

Hypoteční úvěr 2 600 000 Kč z ledna 2017; úroková sazba 1,89 % p. a. na pětiletou fixaci bude končit v lednu 2022. Původní splatnost úvěru byla nastavena na 30 let.

Měsíční splátka aktuálně činí 9 468 Kč. Za pět let klient na úrocích uhradil asi 230 000 Kč.

Po zvýšení úrokové sazby na 3,6 % p. a. dojde ke zvýšení splátky o 1 979 Kč na 11 447 Kč.
Náklady hypotečního úvěru v porovnání s právě uplynulými pěti lety se také zvýší, a to navzdory faktu, že jistina je již částečně umořena. Náklady hypotečního úvěru za období následujících pěti let budou vlivem zvýšení úrokové sazby činit asi 381 000 Kč.

Z toho je zjevné, že hypoteční úvěry se kvůli vyšším sazbám řádně prodraží, a dá se očekávat, že se objeví na trhu klienti, kteří kvůli zvýšené splátce nebudou schopni náklady hypotéky dále nést.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články