;

Díky robotovi bezpečnější bankomaty

31. 07. 2019

Díky robotovi bezpečnější bankomaty

Ikonický robot YuMi od firmy ABB našel další uplatnění. Nově byl nasazen na testování nových vyrobených bankomatů. 

Švýcarský poskytovatel platebního softwaru, společnost Abrantix AG, využívá robota k simulaci běžného provozu. YuMi se stará o vkládání karet, zadávání PIN kódů, výběr a vklad hotovosti. Robot je naprogramován tak, aby dělal chyby jako člověk, třeba zadal nesprávný PIN kód, vložil špatně peníze, zkrátka nejrůznější kombinace, díky nimž lze najít a opravit chyby v bankomatu. 

Dříve se k těmto úkonům používala lidská síla, což znamenalo stovky hodin strávených testery u bankomatů. Automatizace však zvýšila rychlost procesu. YuMi testuje bankomaty přes noc, následující den testeři vyhodnotí chyby, které pak rovnou opravují. Mohou se tak věnovat smysluplnějším úkolům. Díky robotickému testování se daří nalézat a opravovat mnohem sofistikovanější chyby, takže bankomaty jsou bezpečnější a spolehlivější. 

Marc-Andre Zingg ze švýcarské divize robotiky ABB řekl, že zatímco YuMi může pracovat 24 hodin denně, vývojáři softwaru mají více času věnovat se důležitějším úkolům. Mezi ně patří například vývoj inovací v softwaru bankomatů, jehož pořízení není vůbec levná záležitost. 

“Pořízení bankomatu se pohybuje kolem milionu korun, další stovky tisíc korun ročně stojí jejich údržba. Nároky na bezpečnost jsou obrovské. Nejmodernější bezpečnostní prvky, jako například bezkontaktní výběr hotovosti nebo takzvaný DIP reader, který umožní vyndat kartu z bankomatu i při poruše či výpadku proudu, vyžadují dokonalé testování již při vývoji,” potvrzuje pro server orobotice.cz Ondřej Kozák z firmy Euronet, která je globální lídr v poskytování hotovosti. 

Autor: Tomáš Vrána

Další články