Dosažení nulových emisí bude EU stát biliony

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie 14. 02. 2024

Dosažení nulových emisí bude EU stát biliony

Evropská unie bude potřebovat investice ve výši 1,5 bilionu eur (přes 37 bilionů korun) ročně, aby splnila svůj cíl dosáhnout nulových emisí do roku 2050. Informaci přinesl web agentury Reuters.

Evropská komise nedávno doporučila, aby EU do roku 2040 snížila čisté emise o 90 % oproti úrovni z roku 1990. Unie by v tom případě musela přistoupit k obrovskému počátečnímu navýšení investic vkládaných do této iniciativy.

Podle výzkumu realizovaného think-tankem Institut Rousseau, který zadali zákonodárci ze zelené frakce Evropského parlamentu, by většinu finančních potřebných prostředků – 1,16 bilionu eur (necelých 30 bilionů korun) ročně – bylo možné zajistit přesměrováním stávajících výdajů. Značná část z nich totiž jde na znečišťující činnosti.

Znamenalo by to tím pádem obrovský odklon od oblastí, jako je produkce a provoz automobilů se spalovacími motory nebo výroba fosilních paliv, a skokové navýšení investic do veřejné dopravy, renovace budov a rozšíření obnovitelných zdrojů energie.

Peníze ze soukromého i veřejného sektoru

„Velká část potřebných peněz je k dispozici, potřebujeme se ale odvrátit od projektů, které zabíjejí klima,“ řekl Philippe Lamberts, spolupředseda skupiny zelených zákonodárců v Evropském parlamentu. Vzhledem k tomu, že změna klimatu rozpoutává stále nákladnější extrémní počasí, připravují se politici EU na to, že v nastávajících volbách do Evropského parlamentu bude ekologická politika jedním z klíčových témat.

Některé vlády odmítají ekologickou agendu EU s poukazem na její nákladnost, zatímco zemědělci protestující ve Francii požadují zrušení některých environmentálních pravidel EU. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že volby do Evropského parlamentu by v důsledku mohly ztížit přijetí ambiciózní ekologické politiky, a to právě pokud v nich výrazněji uspějí politici z populistických a pravicových stran.

Návrh Evropské komise stanovující klimatický cíl do roku 2040 naznačuje, že bude zapotřebí podobný rozsah investic, a to zhruba 1,5 bilionu eur ročně, do méně znečišťujících energetických systémů. Výzkumníci uvedli, že investice nezbytné k dosažení nulových emisí by pocházely převážně ze soukromého sektoru. Veřejné výdaje by se ale musely rovněž zdvojnásobit, a to na 490 miliard eur ročně.

Autor: Petr Pláteník

Další články