;

Dron, který nejen sám létá, ale i se dobíjí? Využití najde třeba na stavbách

21. 11. 2019

Dron, který nejen sám létá, ale i se dobíjí? Využití najde třeba na stavbách

Samoříditelné drony už známe. Ale stále, někdo musí minimálně zajistit jejich dobití. I tento zásah drahé lidské práce se rozhodly eliminovat společnosti Skydio a DroneDeploy, když vyvinuly autonomní dobíjecí platformu.

Dron sám z platformy vzlétne, obstará předem zadané úkoly, následně i sám přistane. Na plošině určené k těmto účelům dobije baterie a může zase vzlétnou. A tak stále dokola. Co je k tomu potřeba? Minimálně dvě zásadní věci.

Zdroj: Skydio

První je připojení plošiny, v tomto případě přistávacího boxu, k elektrické energii. Druhou, zásadnější podmínkou je legislativa, v USA kupříkladu zakazující létání dronů „mimo dohled pilota“ (Beyond Visual Line of Sight). Proto firmy uvažující o využití takovýchto dronů si budou muset vyjednat výjimku.

V provozu dronů společnosti Skydio se počítá samozřejmě s tím, že pilot může převzít řízení stroje v jakékoli chvíli letu. Na druhou stranu, specializací této firmy je vyvíjet autonomní bezpilotní letouny schopné třeba v případě modelu Skydio 2 již samostatně sledovat zadaný objekt, ale především se vyhýbat případným překážkám.

Uplatnění
by takový systém našel kupříkladu při rozsáhlých stavbách.
Řada dronů obkružujících pravidelně konstrukci zajistí trvalý
přísun obrazových a jiných informací z perspektivy, která
člověku většinou není snadno dostupná.

V
těchto případech by dockovací platformy mohly zároveň sloužit
i jako úložiště dat shromažďovaných drony. Konstruktéři by
tak získali opravdu plastický a dlouhodobý obraz postupného
vývoje stavby.

Zprávu přinesl web IEEE Spectrum.

Autor: Petr Pláteník

Další články