Eva Hlavsová: Češi za nový byt platí nejvíce v Evropě. Hledají proto jiný typ investice

Zdroj: Fondee
Lidé 14. 12. 2022

Eva Hlavsová: Češi za nový byt platí nejvíce v Evropě. Hledají proto jiný typ investice

Data společnosti Deloitte ukazují, že Češi v porovnání s ostatními Evropany za novou nemovitost platí nejvíce v Evropě – 13,3násobek roční mzdy. Sazby hypoték v ČR jsou i třikrát vyšší než na Slovensku. Investování do nemovitostí je proto pro Čechy čím dál méně dostupné. Stále více lidí se proto odvrací od investování do nemovitostí a hledá alternativy v akciích a ETF, říká Eva Hlavsová, spoluzakladatelka Fondee.

Situace na českém nemovitostním trhu je pro individuální investory obzvlášť nepříznivá. Některá čísla jsou bez přehánění šílená. Podle zprávy Deloitte stouply mezi roky 2020 a 2021 ceny nemovitostí v Praze o 20 procent a dle údajů České bankovní asociace se sazby nových hypoték v říjnu dostaly až na 5,9 procenta. Celkový objem hypoték v Česku tak v říjnu meziročně klesl až o 80 procent. Je zřejmé, že v takové situaci si naprostá většina lidí investice do nemovitostí dovolit nemůže, a proto hledají jiné způsoby, jak peníze zhodnotit.

Kromě vysokých sazeb překážku představují i nově zpřísněné podmínky hypoték. Kvůli nim musí lidé odevzdat vyšší zálohu, pokud o hypotéku mají zájem. Přesvědčení, že se situace v nejbližší době nezlepší, se odráží i na sentimentu mezi lidmi. V listopadovém průzkumu provedeném společností Ipsos pro Fondee například jen 10 % příslušníků generace Z vyjádřilo názor, že si v budoucnu budou moci dovolit do nemovitostí investovat.

Na vzestupu jsou akcie a ETFka

Lidé tak raději volí investice do instrumentů, které nevyžadují vysoký vstupní kapitál nebo nadprůměrné příjmy. Jedním z nich jsou akcie a tzv. ETF, tedy exchange traded funds. Dle údajů společnosti Statista se dnes globálně obchoduje 8 552 ETF, kdežto v roce 2003 jich bylo sotva 300.

Lidé hledají balanc mezi konzervativními investicemi a nestabilními kryptoměnami, protože chtějí ochránit své peníze před inflací, ale zbytečně neriskovat. Stále více investují do podílových fondů, a tedy i ETF. Podle dat Asociace pro kapitálový trh ČR před deseti lety činil objem investic do podílových fondů v Česku 235 miliard korun, v minulém roce to ale bylo až 708 miliard.

Rostoucí zájem o takovou formu investování vidíme i na naší platformě, kde jsme v září dosáhli mety 10 tisíc klientů. Lidé zkrátka volí druhy investování, které jsou dostupnější a umožňují jim větší flexibilitu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články