Evropa čelí nejhoršímu suchu za 500 let

Zdroj: Pixabay
Ekologie 05. 09. 2022

Evropa čelí nejhoršímu suchu za 500 let

Evropská unie uvedla, že Evropa čelí nejhoršímu suchu za posledních nejméně 500 let, přičemž dvě třetiny kontinentu jsou ve stavu pohotovosti nebo varování před suchem. Tato situace snižuje vnitrozemskou lodní dopravu, výrobu elektřiny a výnosy některých důležitých plodin. V České republice je situace překvapivě normální.

Podle zpravodajské agentury Reuters srpnová zpráva European Drought Observatory (EDO), na kterou dohlíží Evropská komise, konstatovala, že 47 % Evropy je ve stavu varování před suchem – s jasným nedostatkem půdní vlhkosti a 17 % ve stavu pohotovosti, kdy je zasažena už vegetace.

Velké sucho, které od tento rok postihuje mnoho regionů Evropy, se od začátku srpna dále rozšiřuje a zhoršuje podmínky pro úrodu,“ uvádí zpráva s tím, že západoevropsko-středomořský region pravděpodobně bude zažívat až do listopadu teplejší a sušší období, než je v lokalitách zvykem.

Velká část Evropy se v létě potýkala s týdny plnými tropických teplot, což zhoršilo sucho, způsobilo lesní požáry, vyvolalo zdravotní potíže a nutí politiky k dalším opatřením pro řešení změny klimatu.

Komise v prohlášení uvedla, že současné sucho se zdá být nejhorší za nejméně 500 let, za předpokladu, že se měřené údaje na konci roku potvrdí.

Letos utrpěla především úroda letních plodin. Výnosy kukuřice mají být o 16 % pod průměrem předchozích pěti let a výnosy sóji a slunečnice mají klesnout o 15 %, respektive o 12 %.

Výrazně zasažena je i výroba vodní energie, která má další dopad na ostatní výrobce energie kvůli nedostatku vody pro napájení chladicích systémů.

Nízká hladina vody omezuje ale také vnitrozemskou lodní dopravu, například na řece Rýn se snížila přeprava uhlí a ropy.

EDO také uvedlo, že srážky v polovině srpna mohly podmínky zmírnit, ale v některých případech přišly s bouřkami silné nárazové deště, které způsobily zemědělcům jen další škody.

V České republice se v letních měsících nestalo nic dramatického

Červenec 2022

Podle měsíční zprávy Českého hydrometeorologického ústavu za červenec 2022 byl tento měsíc teplotně normální, průměrná teplota pro celou republiku byla 18,4 °C, což je 0,6 °C od normálu za období 1981 až 2010.

Srážkově byl měsíc červenec jen těsně normální, v průměru spadlo 66,3 milimetrů srážek, což je 72 % normálu pro ČR za období 1981 až 2010.

První týden v srpnu

Podle týdenní zprávy Českého hydrometeorologického ústavu byl první srpnový týden teplotně normální. V pondělí se nejvyšší teploty pohybovaly většinou od 24 do 29 °C, nejtepleji bylo v pátek, kdy byl celorepublikový průměr maxim bezmála 33 °C a v nižších a středních polohách teploty vystoupaly většinou na 31 až 36 °C.

Z hlediska celkového množství srážek byl týden podnormální, celoplošný týdenní průměrný úhrn za ČR byl 13 milimetrů, tedy 58 % normálu.

Druhý týden v srpnu

V průběhu týdne byly maximální teploty nezvykle vyrovnané, většinou mezi 24 a 29 °C. Průměrné maximální teploty se pohybovaly po celý týden mezi 25 a 26 °C.

Od pondělí do středy se srážky nevyskytovaly. Ve čtvrtek se na severovýchodě objevovaly místy přeháňky s úhrny do 5 milimetrů, v pátek do 3 milimetrů. V sobotu pršelo asi na polovině území. Průměrný úhrn srážek přes celé území byl 1,7 milimetrů.

Třetí týden v srpnu

Denní maxima se pohybovala až do pátku většinou nad 30 °C, o víkendu kolem 23 až 25 °C.

Z hlediska celkového množství srážek byl týden výrazně nadnormální, a to v důsledku intenzivních srážek na konci týdne. Celoplošný týdenní průměr byl 42 milimetrů, což je 277 % normálu.

Autor: Miroslav Oupic

Další články