Fakta o koronaviru v Česku: víc než milion nakažených a 2,2 milionu zcela neočkovaných

Zdroj: Pixabay
iMedical 24. 03. 2022

Fakta o koronaviru v Česku: víc než milion nakažených a 2,2 milionu zcela neočkovaných

Od začátku roku 2022 se koronavirem nakazil více než 1 milion lidí (k datu 28. 2. 2022). Počty nových případů se i nyní pohybují v tisícovkách za den. Podle odborníků je stále nejúčinnější ochranou očkování.

Zcela neočkovaných lidí (starších 18 let) v ČR zůstává podle údajů ministerstva zdravotnictví 2,2 milionu. Kolem 6,5 milionu lidí má podle údajů nárok na třetí, posilovací dávku vakcíny (takzvaný booster) proti koronaviru.

„To, že nyní konečně klesají čísla nakažených i mrtvých, je kromě neskutečného nasazení lékařů, sestřiček nebo záchranářů, stejně jako dodržování základních protiepidemických opatření ze strany veřejnosti v uplynulých dvou letech, jednoznačně i zásluhou očkování. Právě očkování přineslo každému možnost ochrany před nákazou a zejména před závažným průběhem covidu-19,“ tvrdí primář MUDr. Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.

Úspěch dezinformací – 2,5 milionu Čechů nechce třetí dávku

V České republice přesto existuje 2,5 milionu lidí, kteří mají nárok na posilovací dávku vakcíny, takzvaný booster. Doposud si však pro ni nepřišli a čísla aplikace třetí dávky za první 2 měsíce roku 2022 se pohybují okolo 1,5 milionu.

„Je škoda, že někteří až moc rychle zapomínají na to, jak účinnou možnost v boji proti koronavirové epidemii znamená očkování. A řada lidí podléhá hloupým radám odpůrců očkování a dezinformátorům. Před dvěma lety, když epidemie začala, každý netrpělivě čekal na vynález vakcíny a státy poté na jejich dodávku. Nyní, když jsou vakcíny k dispozici každému, kdo má o očkování zájem, jejich samotnou existenci a dostupnost bereme jako naprostou samozřejmost. Až takovou, že stále zbývá 2,5 milionu lidí, kteří si pro posilovací dávku ještě nepřišli, i když na ni mají nárok a je pro ně zcela zdarma,“ říká primář Dlouhý.

Posilovací dávka pomáhá více než základní očkování

Základní očkování proti koronaviru v České republice má za sebou (k datu 28. 2. 2022) 6,5 milionu lidí, posilovací dávku vakcíny obdržely přibližně 4 miliony lidí. Počty lidí, kteří se nechávají naočkovat posilovací dávkou, však klesají. To je ale podle odborníků chyba – právě třetí, posilovací dávka chrání proti závažnému průběhu nemoci více než celé základní očkování.

Dokazuje to například i studie vědců z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC), kteří začátkem února 2022 publikovali závěry svého výzkumu o účinnosti plného očkování a přeočkování (třetí dávky) proti onemocnění covid-19 (studie v originále zde).

Účinnost vakcíny proti onemocnění covid-19 byla podle této studie vyšší po třetí dávce než po druhé dávce při hodnocení počtu návštěv pohotovosti / oddělení urgentní péče a hospitalizací, nicméně s časovým odstupem od očkování se snižovala.

Během období, kdy převládala varianta omikron, byla v období dvou měsíců po podání třetí dávky účinnost očkování 87 % (návštěva pohotovosti) a 91 % (hospitalizace). S delším odstupem (2–4 měsíce) od podání třetí dávky se snížila na 66 % a 78 %. Ochrana před hospitalizací v souvislosti s onemocněním covid-19 byla vyšší než proti návštěvě pohotovosti / oddělení urgentní péče.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články