Falzum Mony Lisy se vydražilo za 3,4 milionu dolarů

Pravá Mona Lisa. Zdroj: Eric Feferberg/AFP
Byznys 13. 07. 2021

Falzum Mony Lisy se vydražilo za 3,4 milionu dolarů

Slavný padělek Mony Lisy Leonarda da Vinciho, který svým mistrovským provedením zmátl i ty největší znalce umění, byl v pátek zakoupen za 3,4 milionu dolarů (přes 72,5 milionu korun). Cena předčila více než o desetinásobek odhadovanou kupní částku.

„Hekkingova Mona Lisa“: padělek tak dobrý, že někteří odborníci pochybovali, zda v Louvru visí originál, byl podle magazínu Forbes prodán v červnu v aukční síni Christie’s v Paříži. Vítěz internetové aukce, evropský sběratel, souhlasil s platbou 3,4 milionu dolarů (asi 72,5 milionu korun), což je desetkrát až patnáctkrát více, než aukční síň odhadovala, a nejvíce, co kdy bylo za padělek Mony Lisy zaplaceno, uvedla v oficiálním sdělení aukční síť.

Rekordní cena „dokazuje, jakou fascinaci Mona Lisa vyvolává i po staletích od svého vzniku“, komentoval v prohlášení Pierre Etienne, specialista Christie’s na obrazy starých mistrů.

Padělek byl původně zakoupen za 2,5 tisíce korun

Obraz je pojmenován po Raymondu Hekkingovi, francouzskému prodejci starožitností, který obraz koupil v roce 1953 ve starožitnictví za 3 libry, což při převodu na úroveň cen v roce 2021 je přibližně 86 liber (cca 2 500 korun), vysvětlila aukční síň Christie’s.

Hekking se domníval, že jeho obraz je ten jediný pravý a že po krádeži originálu v roce 1914 byl do Louvru vrácen padělek. Zatímco někteří historici umění tehdy Hekkingovy argumenty opravdu zvažovali, odborníci se domnívají, že obraz namaloval neznámý italský umělec okolo roku 1600, tedy asi sto let poté, co da Vinci vytvořil skutečnou Monu Lisu.

Sní Jeff Bezos Monu Lisu?

Obraz Mony Lisy provází na internetu poměrně komická kontroverzní petice. Její signatáři se podepisují pod to, aby Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, koupil a snědl Monu Lisu – k neděli 11. července nasbírala přes 16 000 podpisů.

Pokud by Bezos vyhověl, tak by kromě získaní statusu vtipálka mohla jeho nabídka překonat světový rekord v prodeji nejdražšího uměleckého díla. V roce 2016 se v newyorské pobočce aukčních síní Christie’s prodal jiný da Vinciho obraz, Salvator Mundi, za 450 milionů dolarů (přibližně 9,6 miliardy korun).

Absurdní částka nabízí otázku: Kdo si tento výstřední kousek interiérové výzdoby mohl dovolit? Podle dostupných informací je majitelem korunní princ Saúdské Arábie, Mohamed bin Salmán.

Autor: Matouš Mareš

Další články