Firmy lidem zvyšují platy. Inflaci to ale nepokryje

Zdroj: Pixabay
Byznys 29. 09. 2022

Firmy lidem zvyšují platy. Inflaci to ale nepokryje

Podniky nejčastěji přidávají do pěti procent, případně do 10 procent. Pro srovnání – inflace se drží nad deseti procenty od letošního února a v srpnu dosáhla 17,5 procenta, vyplývá z průzkumu společnosti Edenred.

Téměř třetina tuzemských firem již reagovala na letošní extrémně vysokou inflaci a plošně zvýšila platy všem svým zaměstnancům. Dalších patnáct procent podniků pak přidávalo buď výběrovým profesím, nebo jen klíčovým zaměstnancům.

Růst mezd ale v naprosté většině případů nepokryje zaměstnancům prudce se zvyšující životní náklady, způsobené dramatickým růstem cen. Necelých 60 procent oslovených firem přidávalo do pěti procent, v 37 procentech firem pak byl růst do 10 procent a jen ve výjimečných případech přidávaly firmy více.

Do konce roku si ale na mzdách ještě mnozí zaměstnanci přilepší. Rozhodnuto letos plošně přidávat, případně znovu přidávat, je 15 procent zaměstnavatelů, další desetina pak přilepší části svého personálu. Plná třetina firem pak označuje letošní přidání na mzdách za pravděpodobné. 

„Pokud skutečně firmy dostojí své proklamaci, pak tu budeme mít velmi výraznou většinu společností, které v průběhu roku na platech lidem přilepší. Ekonomická situace jim ale většinou nedovoluje vyrovnat lidem růst nákladů, způsobený inflací. Řešení, které se nabízí, je zvýšit lidem příspěvky na benefity, což vychází výhodněji než prosté navýšení mzdy. Firmy u této formy díky daňovému zvýhodnění ušetří 14,8 procenta na odvodech za zaměstnance, ti tak mají reálný nárůst čistého příjmu o 26 procent vyšší, než je tomu u mezd,“ říká ředitelka firemních vztahů Edenred Aneta Martišková. 

Ke zvýšení příspěvku na benefity již přitom část firem letos sáhla, v porovnání s těmi, které zvýšily mzdy, jich je ale o něco méně – 19,5 procenta. Růst výdajů byl nejčastěji do deseti procent. Dalších pět procent firem je pak rozhodnuto příspěvky na benefity ještě letos zvýšit, 15 procent to vážně zvažuje.

Zajímavé je, že firmy již nyní nečelí tak velkému tlaku na růst mezd ze strany zaměstnanců jako v květnu. 27 procent tehdy označilo žádosti o přidání za velmi časté s tím, že na vedení se takto obrátila již více než čtvrtina všech zaměstnanců. Nyní to je o deset procent podniků méně. „Reálně se tak projevilo, že část firem během posledních měsíců již zareagovala a mzdy zvýšila,“ komentuje výsledky průzkumu Martišková.

Mzdy nakonec v reakci na prudce rostoucí inflaci dokonce zvýšilo o něco více firem, než kolik to ještě před čtyřmi měsíci deklarovalo. 

Autor: Jiří Böhm

Další články