FOCUS ON: Koronavir půjde poznat z pouhé fotky, pomohou IT technologie

Foto zdroj: Focuson.cz
Technologie 24. 10. 2021

FOCUS ON: Koronavir půjde poznat z pouhé fotky, pomohou IT technologie

Boj s alzheimerem, rozpoznání virových, bakteriálních a respiračních onemocnění skrze fotografií nebo monitoring vzdálené péče budoucím maminkám. Jak mohou IT technologie účinně pomáhat, vysvětluje Ladislav Müller ze společnosti Principal engineering.

Jak pomáhat pacientům? Prostřednictvím digitálních a informačních technologií, které využívají odborníci ze zdravotnictví a lékaři. Tím se vytvoří platforma, na které se budou moci stavět další služby pomáhající pacientům, nemocnicím, ale i různým domům sociální péče. Platforma nese název Principal Telemedicine, na které byla jako první vytvořena služba pro pomoc pacientům s alzheimerem. Tato jednotka má za úkol usnadnit život jak pacientovi, tak jeho rodině a oddálit, v pozdějších stadiích nemoci, nutnou hospitalizaci. Na jakém principu tato služba pracuje?

Dali jsme dohromady řešení, které vychází z chytrých náramků a zařízení rozmístěných po domě, která pomáhají posilovat kognitivní schopnost pacienta. Kontrolují ho, monitorují jeho pohyb, připomínají, že si má dát léky, ale sledují i jeho rutinní návyky,“ vysvětluje Müller. A dále dodává: „Dle nasbíraných dat pak lze s určitou pravděpodobností predikovat nadcházející zhoršující se stavy nemoci.“

Návštěva lékaře na dálku

Takovýto systém je součástí komplexního konceptu telemedicíny. Je však tato platforma připravena i na jiné druhy nemocí? 

„Alzheimer je zatím první, pilotní služba postavená na této platformě. V současné době připravujeme další dvě služby. První se týká budoucích maminek, kterým se bude dostávat monitoringu a vzdálené péče. Lékař bude získávat data, jako jsou například hladina cukru nebo krevní tlak, a součástí platformy budou i videohovory s lékařem,“ říká Müller. „Druhou službou je rozpoznání virových, bakteriálních a respiračních onemocnění skrze fotografii, kterou pořídí pacient přímo z domova. To by mohlo být užitečné zejména ve velkých podnicích a závodech, kde je nutné šíření těchto onemocnění předcházet,“ dodává Müller.

Revoluce v používání technologií

Český systém zdravotnictví je značně konzervativní. Jak společnost přistupuje k těmto změnám?

V poslední době jsme byli svědky revoluce v používání komunikačních a informačních technologií. Příkladem jsou i naši senioři, kteří si začali zvykat na videohovory se svými příbuznými, což je takový první revolučně-evoluční krok k vnímání toho, že do budoucna bude tato komunikace mezi pacienty a lékaři standardní,“ zakončuje Müller.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory