FOCUS ON: V Česku máme řadu kryptomiliardářů, stát si na jejich peníze bude chtít sáhnout

Zdroj: Focus On
Byznys 17. 09. 2021

FOCUS ON: V Česku máme řadu kryptomiliardářů, stát si na jejich peníze bude chtít sáhnout

Ceny za kryptoměny jsou stále na začátku. Česká vláda je zatím nijak neřeší a ministryně financí vůbec netuší, o co se jedná. Jak vůbec začít s kryptoměnami pracovat a které z nich nepřežijí? Na to odpovídá Petr Lukáč, redaktor Hospodářských novin a autor podcastu Krypto Insider.

Finanční trh se přirozeně vyvíjí s dobou a nové investiční příležitosti se jen hrnou – digitalizace, NFT tokeny, kryptoměny. Zatímco dříve se považovalo za běžné investovat do komodit jako zlato, dnes jsou určitým trendem právě tyto decentralizované měny. A jaké jsou při tomto druhu investic úvodní rady?

„Pro začátečníka? Než si cokoli koupím, doporučuji si načíst, co to vlastně je, což dost lidí nedělá. Když si koupím bitcoin, tak bych měl vědět, v čem je tak unikátní, na jakých základech funguje blockchain, proč je těžko napadnutelný a proč se ho některé státy bojí. To samé bych zkusil u etherea,“ radí Lukáč.

Člověk nikdy neví

Díky tomu, že v dnešní době už obyčejné spořicí účty generují sotva procento nad inflaci, se mnoho lidí snaží investovat do nových, alternativních příležitostí, kde je výdělečnost značně vyšší, ale za cenu přečkání extrémní volatility.

Tipovat si, kam se to posune, je dost náročné, výhledově v řádu několika let jsme stále cenově na začátku. Nicméně ty výkyvy jsou spojené s tím, že je to něco nového. Vzniká okolo toho mánie a očekávání velkých zisků, takže ty křivky splňují přesně parametry ostatních ‚manických aktiv‘ – když to hodně roste, tak to i hodně padá. Všem radím – když to letí nahoru, počkejte si pár měsíců,“ vysvětluje Lukáč.

Problém je v danění

Daň ze zisku z kryptoměn je v České republice standardních 15 procent. Letos se tato sazba pro ty šikovnější a více vydělávající jedince zvýšila na 23 procent. Celkový problém při jejich danění spočívá například v možnosti je bezplatně darovat, což otevírá dveře k různým druhům daňových podvodů. Za ty může člověk dostat až 10 let za mřížemi.

„Co se obecně nejvíce řeší ve světe, je zdanění. I v České republice máme určitě řadu kryptomiliardářů, lidí, kteří vydělali miliardy na kryptoměnách – stát si na tyto peníze určitě bude chtít sáhnout,“ komentuje novinář Lukáč. Sám vidí v kryptoměnách budoucnost, není schopný predikovat jakou, ale jistou roli v ekonomice si zachovají.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory