Fond Accolade se zhodnotil téměř o deset procent

Zdroj: Accolade
Byznys 16. 03. 2023

Fond Accolade se zhodnotil téměř o deset procent

Fond Accolade se loni zařadil mezi největší fondy ve střední Evropě. Na své další financování se mu podařilo získat přes tři miliardy od polské banky Helada. Hodnota portfolia dnes dosahuje jedné a půl miliardy eur.

Realitní trhy napříč Evropou se potýkají s rostoucími yieldy, které tlačí na pokles hodnoty nemovitostí. Neplatí to ale o všech segmentech trhu. Průmyslovým nemovitostem se v uplynulém roce i nadále dařilo. Na trhu je pořád nedostatek skladovacích a výrobních prostor. „Neustále se na nás proto obrací noví klienti z řad logistických a výrobních společností, ale také e-commerce. Přestože analýzy ukazují mírný meziroční pokles kondice v této oblasti, na zájmu o nové prostory to nepociťujeme,“ řekl Milan Kratina, CEO Accolade.

Díky rekordně nízké neobsazenosti i historicky mimořádnému růstu nájmů hodnota portfolia fondu neklesá. Je to dáno mimo jiné inflačními doložkami, které jsou obsaženy v nájemních smlouvách a které umožňují zvyšovat nájemné. “I přesto jsou všechny nájmy v parcích fondu zaplacené a prostory jsou až na jednu výjimku v polském areálu Minsk Mazowiecki, pro společnost, která se především během pandemie koronaviru specializovala na výrobu respirátorů a ochranných pomůcek, zcela obsazené,” doplnil Kratina s tím, že fond má tak nyní vhodnou příležitost uzavřít na tyto prostory dle aktuální situace výhodnější smlouvy s novými nájemci, než byly ty původní.

Desetiprocentní výnos a růst po celé Evropě

Accolade Industrial Fund v uplynulém roce dosáhl výnosu 9,33 procenta v eurech a 8,49 procenta v korunách. Splnil tak předpokládané zhodnocení. Rostlo i portfolio fondu. Už v září překročil milník 1,5 milionu metrů čtverečních prémiových průmyslových ploch v majetku. Mezi zajímavé přírůstky lze jmenovat například množství areálů po celém Polsku, třeba v parku Štětín nebo Gorzow Wielkopolski, či první vícepatrové distribuční centrum v Česku u Kojetína pro nadnárodní e-commerce společnost Amazon. 

Hodnota portfolia dnes dosahuje přibližně 1,5 miliardy eur. V posledním čtvrtletí loňského roku přibyly do fondu dva nové projekty na jihu a jihozápadě Polska, konkrétně ve městech Czestochowa a Legnica.

Milan Kratina. Zdroj: Accolade

Získal více než tři miliardy na financování z Polska

Fond, do něhož své prostředky vložilo již více než tři tisíce investorů, obdržel další peníze na své financování v Polsku. Podařilo se mu zde úspěšně refinancovat portfolio pěti dokončených a plně pronajatých průmyslových parků. Více než 129 milionů eur (tedy přibližně 3,1 miliardy korun) poskytla na toto refinancování polská banka Helaba, která patří mezi největší evropské bankovní domy. Díky tomuto úvěru může fond v dalších letech zvýšit ziskovost a profitabilitu portfolia.

A co bude dál?

Predikce vývoje v letošním roce zatím vypadají příznivě. V prvním pololetí dojde k dosud nejvýraznějšímu propsání inflačních doložek do výkonnosti fondu a jeho portfolio se rozšíří o první nemovitost ve Španělsku. „Pokud vezmeme v úvahu fakt, že nová úroveň nájmů průmyslových nemovitostí napříč trhy je významně vyšší, než jakou máme momentálně zasmluvněnou, věřím, že se nám bude i nadále úspěšně dařit bojovat o udržení hodnoty nemovitostí v našem stávajícím portfoliu. Naopak by nám to mohlo přinést další akviziční příležitosti s vyšším výnosem než v roce 2021 a v části roku 2022,“ uzavřel Kratina.

Autor: Alena Burešová

Další články