Kryštof Míšek: Do čeho investovat v roce 2023? Ne do stavebního spoření, do nemovitostních fondů ano

Zdroj: Colosseum
Lidé 28. 12. 2022

Kryštof Míšek: Do čeho investovat v roce 2023? Ne do stavebního spoření, do nemovitostních fondů ano

Na světových finančních trzích budou také v roce 2023 nadále dominovat témata, jako je další růst úrokových sazeb (Fed může zvedat úrokové sazby až nad 5 procent) a hrozba následné ekonomické recese. Znamená to, že akcie a dluhopisy mohou podléhat rychle se měnícím emocím investorů a kolísat na své hodnotě, říká Kryštof Míšek, hlavní ekonom společnosti Colosseum.

V tomto ekonomickém prostředí je mimořádně důležité sledovat svůj investiční horizont, vztah k riziku a očekávaný výnos. V případě, že mám v těchto parametrech jasno, je možné zvolit odpovídající investiční řešení.

V krátkodobém investičním horizontu by mohl dávat smysl i spořicí účet nebo terminovaný vklad, ale v delším období mohou opět sazby ČNB klesnout níže a výnosy se tak mohou u těchto produktů výrazně snižovat. Rozumným konzervativním řešením mohou být nemovitostní fondy. Některé fondy, jako například fond NEMO, cílí na zhodnocení prostředků ve výši až 8 procent, tedy víc, než nabízí ty nejvýnosnější spořicí účty a termínované vklady u domácích bank.

Stavební spoření, které bylo v minulosti oblíbeným nástrojem celého spektra českých domácností, by mohlo být v roce 2023 terčem úsporných opatření vlády Petra Fialy, a proto bych ho lidem nyní nedoporučoval. Výhodná podpora od státu může být brzy významně omezena. Státní podpora stavebního spoření vznikala za situace nedostatku úspor, neexistence kvalitního hypotečního trhu a nízkého kapitálu v ekonomice po transformaci hospodářství v 90. letech. 

Mezi největší výhody stavebního spoření patří státní podpora ve výši 10 procent z ročně naspořené částky, a to až do výše 2 000 korun, což je částka, která je ovšem v současném ekonomickém prostředí relativně nízká.

S delším časovým horizontem (5 a více let), který odpovídá věku střadatele v produktivním věku, se otevírají investorům další možnosti, jak investovat naspořené prostředky. Důrazně bych však nedoporučoval běžným domácnostem účastnit se „honby”za vysokými výnosy skrze spekulace s finančními nástroji, jako jsou komodity, měnové páry nebo kryptoměny.

Pro běžné domácnosti jsou tyto nástroje zcela nevhodné a mimořádně rizikové. Střadatel v nich často může přijít o celou investovanou částku. Řešení, jak participovat na výkonnosti rizikovějších aktiv (dluhopisy, nemovitosti, zlato a akcie významných firem) a zároveň se nesnažit tzv. porazit trh, je i v českém prostředí řada.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články