Gabriela Ivanco: Rodiny s dětmi zaplatí na daních míň

Zdroj: Mazars
18. 01. 2022

Gabriela Ivanco: Rodiny s dětmi zaplatí na daních míň

Jak vypadají konkrétní čísla? Daňové zvýhodnění na první dítě za celý rok 2021 zůstalo ve výši 15 204 korun, na druhé dítě však stouplo o 2 916 na 22 320 korun a na třetí dítě vzrostlo o 3 636 na 27 840 korun. Meziročně vzrostlo rovněž maximální školkovné o 600 korun, říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Letos se do daňového přiznání, případně ročního zúčtování daně, poprvé promítne loňská daňová změna, a to zvýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti. To znamená, že rodiny s dětmi při stejném zdanitelném příjmu tak mohou zaplatit na daních méně než v roce 2020.

Z meziročního zvýšení slevy na poplatníka o tři tisíce korun mají daňový užitek všichni daňoví poplatníci. Ze zvýšení daňového zvýhodnění na děti však pouze rodiče uplatňující daňové zvýhodnění na dvě a více dětí. A ze zvýšení školkovného pouze rodiče uplatňující maximální částku školkovného. Maximální částka školkovného za rok 2021 činí 15 200 korun, což je o 600 korun víc než za rok 2020, například rodiče uplatňující roční školkovné ve výši 14 000 korun tedy žádnou daňovou změnu nepocítí.

Vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další děti

V průběhu roku se zvýšilo daňové zvýhodnění na druhé a další děti, kdy se vyšší sazby uplatní až za celý rok 2021 v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. Zaměstnanci uplatňující během roku 2021 daňové zvýhodnění na dvě a více dětí tedy obdrží po provedeném ročním zúčtování daně daňovou vratku, neboť zaplacené zálohy na dani z příjmu mají vyšší, než bude jejich roční daňová povinnost.

Ještě si to zopakujme. Daňové zvýhodnění na první dítě za celý rok 2021 činí 15 204 korun, na druhé dítě 22 320 korun a na třetí 27 840 korun. Na dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P, se uplatňuje daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši. Daňové zvýhodnění může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů.

Jak prokázat školkovné?

Daňovou slevu za umístění dítěte, tzv. školkovné, je možné uplatnit až za celý kalendářní rok 2021 v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. Dokladem k prokázání nároku je potvrzení od školky. Maximální částka školkovného na každé dítě je na úrovni minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku, za rok 2021 tedy ve výši 15 200 Kč.

Školkovné snižuje, na rozdíl od daňových odpočtů, přímo vypočtenou daň z příjmu fyzických osob. Na výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění však nemá zaplacené školkovné vliv, stejně jako počet vychovávaných dětí. Rodinná situace ovlivňuje při splnění zákonných podmínek pouze výpočet daně z příjmů. Školkovné lze samozřejmě uplatnit i na dvě děti, na dítě navštěvující od září první třídu základní školy nebo na dítě navštěvující školku až od září.

Kdo obdrží daňový bonus?

Daňový poplatník uplatňující daňové zvýhodnění na děti nemusí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2021 nic zaplatit a ještě obdrží roční daňový bonus. Nárok na roční daňový bonus vzniká v případě, že daňové zvýhodnění na děti je vyšší než vypočtená daň z příjmů. Částka daňového bonusu je následně ve výši rozdílu právě mezi ročním daňovým zvýhodněním na děti a vypočtenou daní z příjmů. Pro možnost obdržet roční daňový bonus za rok 2021 je nutné mít příjmy ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti alespoň ve výši 91 200 korun.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články