Gates: Blíží se další pandemie

Zdroj: Pixabay
iMedical 28. 02. 2022

Gates: Blíží se další pandemie

Bill Gates prohlásil, že rizika vážných onemocnění způsobených covidem-19 se „dramaticky snížila“, ale další pandemie je téměř jistá.

Spolupředseda Nadace Billa a Melindy Gatesových pro televizní stanici CNBC na každoroční Mnichovské bezpečnostní konferenci uvedl, že potenciální nová pandemie by pravděpodobně vznikla kvůli jinému patogenu, než je koronavirus.

Dodal však, že pokrok v oblasti lékařských technologií by měl světu pomoci lépe s ní bojovat – pokud se do ní nyní investuje. „Budeme mít další pandemii. Příště to bude jiný patogen,“ řekl Gates.

Dva roky od začáčtku pandemie koronaviru Gates uvedl, že nejhorší následky již odezněly, protože obrovské skupiny světové populace získaly určitou úroveň imunity. Její závažnost se také snížila s poslední variantou omikron.

Gates ale tvrdí, že na mnoha místech to bylo způsobeno samotným virem, který si vytváří určitou úroveň imunity a „odvedl lepší práci, pokud jde o rozšíření mezi světovou populaci, než jsme odvedli my s vakcínami“.

„Šance na vážné onemocnění, která je spojena hlavně s tím, že jste starší a máte obezitu nebo cukrovku, tato rizika jsou nyní dramaticky snížena díky vystavení této infekci,“ uvedl Gates.

Zachytíme příští pandemii včas?

Podle Gatese je již „pozdě“ na dosažení cíle Světové zdravotnické organizace do poloviny roku 2022 proočkovat 70 procent světové populace. V současné době dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 celkem 61,9 procenta ze všech lidí na planetě.

Svět by podle něj měl v budoucnu postupovat při vývoji a distribuci vakcín rychleji, a vyzval vlády, aby investovaly již nyní.

„Příště bychom se měli snažit, aby to místo dvou let bylo spíše šest měsíců,“ řekl Gates a dodal, že standardizované platformy, včetně technologie messenger RNA (mRNA), by to umožnily.

„Náklady na to, abychom byli připraveni na příští pandemii, nejsou tak velké. Není to jako změna klimatu. Pokud budeme racionální, ano, příště ji zachytíme včas,“ dodal Gates.

Gates prostřednictvím Nadace Billa a Melindy Gatesových ve spolupráci s britskou nadací Wellcome Trust věnoval 300 milionů dolarů (bezmála 6,8 miliardy korun) organizaci Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI), která pomohla vytvořit program Covax na dodávání vakcín do zemí s nízkými a středními příjmy.

CEPI usiluje o získání 3,5 miliardy dolarů (skoro 80 miliard korun) ve snaze zkrátit dobu potřebnou k vývoji nové vakcíny na pouhých 100 dní.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články