Hurikán Ian nezničil jen část Floridy, ale i trh s pojistkami

Zdroj: Pixabay
Byznys 30. 09. 2022

Hurikán Ian nezničil jen část Floridy, ale i trh s pojistkami

Mohutná bouře, která se přehnala přes jihozápadní Floridu a přinesla katastrofální vítr, déšť a záplavy, pravděpodobně ještě více poškodí pojistný trh ve státě, který se potýká s miliardovými ztrátami, platební neschopností a prudce rostoucím pojistným, píše zpravodajská agentura AP.

Rozsah ničivých následků bouře bude jasnější v nadcházejících dnech, ale panují obavy, že by mohla zhoršit stávající problémy a zatížit státní pojistný program, který již zaznamenal prudký nárůst pojistek, protože majitelé domů se snaží najít krytí na soukromém trhu.

„Floridský trh pojištění majetku byl nejnestabilnějším v USA již před vznikem hurikánu Ian a po bouři bude s největší pravděpodobností ještě nestabilnější,“ uvedl pro agenturu AP Mark Friedlander, ředitel komunikace v Insurance Information Institute.

Soukromé pojišťovnictví přišlo v každém z posledních dvou let o více než 1 miliardu dolarů (přes 25 miliard korun) a statisícům Floriďanů byly zrušeny nebo neobnoveny pojistné smlouvy. Průměrné roční pojistné se na Floridě zvýšilo na více než 4 200 dolarů (přes 105 tisíc korun), což je trojnásobek celostátního průměru.

Více než tucet společností přestalo ve státě uzavírat nové pojistky a několik jich letos ukončilo činnost. Jedna společnost byla tento týden prohlášena za insolventní a byla na ni uvalena nucená správa, zatímco Ian se řítil směrem k Floridě.

Krize pojišťovnictví spočívá v častých žalobách

Majitelé domů, kteří nemohli získat pojištění nebo byli z plánů vyřazeni, se obrátili na státního veřejného pojistitele poslední instance, pojišťovnu Citizens Property Insurance, která letos v létě poprvé za téměř deset let překročila hranici 1 milionu pojistek. Občanská majetková pojišťovna byla vytvořena v roce 2002 pro Floriďany, kteří nemohou najít pojištění u soukromých pojišťoven.

Státní regulační orgány a pojistitelé dlouhodobě vidí zásadní problém v žalobách majitelů domů. Tvrdí, že státní zákony umožňují právníkům vysoce ziskové žaloby na pojišťovny, i když je vyhraná částka relativně malá. V poslední polovině roku 2010 připadalo na Floridu asi 8 procent všech žalob majitelů domů v USA, ale téměř 80 procent všech žalob majitelů domů proti pojišťovnám v USA.

Hurikán Irma před 5 lety v oblasti Floridy, zdroj: Pixabay

V květnu, kdy se blížila sezóna hurikánů, se státní zákonodárný sbor sešel na zvláštním zasedání, aby se zabýval krizí v pojišťovnictví. Během tří dnů, bez většího přispění veřejnosti nebo odborných analýz, schválili zákonodárci s podporou obou stran rozsáhlou legislativu, kterou mnozí ve státním parlamentu považovali za první smysluplný krok k nápravě trhu.

Mezi ustanoveními bylo i vytvoření programu zajištění ve výši 2 miliard dolarů (přes 50 miliard korun), do kterého by se mohli pojistitelé zapojit, aby si pomohli pojistit se proti riziku, pokud by snížili sazby pro pojistníky. Zákon nabízí granty až do výše 10 000 dolarů (zhruba čtvrt milionu korun) na modernizaci domů, aby byly méně náchylné k poškození hurikánem. Rovněž se snaží omezit různé poplatky za právní zastoupení v soudních sporech souvisejících s pojištěním.

Přesto hlavní floridská ratingová agentura Demotech letos v létě pohrozila snížením ratingu asi dvěma desítkám společností. Obavy o jejich bonitu však poněkud opadly poté, co administrativa guvernéra Rona DeSantise souhlasila s tím, že stát pojišťovny podpoří.

Pojistky nepokrývají škody způsobené povodněmi

Pojistné smlouvy na domácnosti – včetně těch od společnosti Citizens – nezahrnují krytí povodní, které je řešeno v rámci federálního programu a je samostatnou záležitostí pojistného trhu. Federálně podporované pojištění proti povodním je obecně povinné pro domy zatížené hypotékou v záplavových zónách, ale lidé, kteří své domy plně vlastní, ho někdy odmítají získat a je méně obvyklé v oblastech, které nejsou obvykle náchylné k povodním.

DeSantis na středeční tiskové konferenci uvedl, že pojišťovna Citizens Property Insurance by měla být v solidní kondici i po škodách způsobených hurikánem Ian, vzhledem k tomu, že státem podporovaná společnost má miliardové přebytky.

Mluvčí společnosti Citizens uvedl, že odhaduje 225 000 pojistných událostí a ztráty způsobené hurikánem Ian ve výši 3,8 miliardy dolarů (více než 95 miliard korun), i když poznamenal, že tyto odhady byly vypracovány před příchodem bouře na pevninu a pravděpodobně se změní, až budou škody plně vyhodnoceny.

Autor: Jiří Böhm

Další články