Indické vlaky budou jezdit i díky Čechům

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika 14. 04. 2023

Indické vlaky budou jezdit i díky Čechům

Česká firma AMiT bude dodávat kompletní informační systémy pro vlaky v Indii. Aktuálně je před podpisem smlouvy v řádu stovek milionů korun. Svou pozici na dynamickém trhu miliardové ekonomiky stále více upevňuje.

AMiTu se v Indii daří. Loni zde vyhrál dvě aukce na dodávku komponent pro informační systémy pro indickou železnici, a tím zdvojnásobil svůj obrat na místním trhu. Nyní je AMiT před podpisem další smlouvy v řádech stovek milionů korun. Firma platí v Indii za technologického lídra. Lokalizací částí výroby dále posílí na místním dynamicky se rozvíjejícím trhu.

„Indický trh jsme už v roce 2021 vyhodnotili jako velice perspektivní pro náš obor, s velkým potenciálem pro další růst,“ říká Aleš Krutina, generální ředitel AMiTu. A vysvětluje důvody: „V Indii se masivně investuje do rozvoje a modernizace železnice i metra. Z Evropy a světa navíc přebírají i bezpečnostní standardy, které jsou u nás celosvětově na nejvyšší úrovni. I proto je nám Indie v tomto směru blízká.“

Víc než šest let trvající působení na indickém trhu

Spolupráce mezi společností AMiT a Indií byla navázána už v roce 2016. Od té doby působí český AMiT v železničním průmyslu na místním trhu jako technologický lídr vedle Německa, Švýcarska a Francie. Jeho hlavní výhodou je zejména široké portfolio dodávaných produktů.

„Podmínkou pro získání zakázky na dodávání kompletních informačních systémů je částečná lokalizace výroby přímo v Indii. Pro tu máme na trhu zajištěného servisního partnera,“ doplňuje Krutina. „Pokud náš partner získá zakázku, jsme připraveni zahájit kroky v přípravě lokalizace a příští rok začít s výrobou.“

Indický železniční průmysl vykazuje stabilní a rychle rostoucí vývoj, po Polsku a Turecku je pro AMiT exportní zemí s třetím nejvyšším obratem. AMiTu se však v posledních letech, navzdory covidu, dařilo i v České republice. Rok 2022 společnost uzavřela s hospodářským výsledkem přesahujícím 500 milionů korun.

„Právě prostřednictvím exportu je možné zajistit růst společnosti a získat nové znalosti o fungování jiného typu trhu, jako je například ten indický. Kromě Indie bychom se rádi dále rozvíjeli například i v Turecku,“ uzavírá Krutina.

Autor: Alena Burešová

Další články