;

Indie zvažuje zavedení vodíkových vozidel v hromadné dopravě. Kvůli přílišnému smogu

26. 11. 2019

Indie zvažuje zavedení vodíkových vozidel v hromadné dopravě. Kvůli přílišnému smogu

Podle agentury Safar přesáhl index kvality vzduchu v oblasti hlavního města Dillí desetinásobně úroveň, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za zdraví bezpečnou. Nejvyšší soud opětovně vyzývá státní představitele, aby neuspokojivý stav řešili.

Indická vláda v reakci na to oznámila, že zvažuje začít s užíváním technologie vodíkového pohonu, která je šetrnější k životnímu prostředí. Příklad si berou z Číny nebo Japonska. Především druhá zmíněna země odzkoušela v pilotním procesu fungování hromadné dopravy na tento alternativní pohon jako řešení smogové situace.

„Z našeho hlediska vláda a další zúčastněné strany podnikají málo konstruktivních kroků k tomu, aby našly řešení tohoto problému,“ prohlásili soudci nejvyššího soudu Ranjan Gogoi a SA Bobde. „Celý sever Indie trpí v důsledku problémů spojených se znečistěním ovzduší.“

Generální advokát Tushar Mehta v odpověď na to prohlásil, že centrální vládla zkoumá možnosti využití technologie vodíkového pohonu, a tu především v oblasti hlavního města. Výsledky průzkumu by měli zástupci vlády prezentovat nejvyššímu soudu počátkem prosince.

Zprávu přinesl web The Guardian

Autor: Petr Pláteník

Další články