Jak dlouho vydržet v jedné práci? Alespoň rok a půl

Zdroj: Pixabay
Byznys 17. 04. 2022

Jak dlouho vydržet v jedné práci? Alespoň rok a půl

Dvacátníci stráví v zaměstnání dva roky a tři měsíce, mileniálové (25 až 40 let) necelé tři roky, generace X (41 až 56 let) stráví ve stejném zaměstnání 5 let, zatímco baby boomers (57 až 75 let) pracují pro jednoho zaměstnavatele přibližně 8 let, vyplývá ze studie společnosti CareerBuilder.

V 25 letech má Hannah Williamsová bohatý životopis, přestože na plný úvazek začala pracovat teprve před necelými třemi lety. Od roku 2019 vystřídala celkem pět zaměstnání, nejdelší z nich trvalo rok. K odchodu z těchto zaměstnání ji přiměla řada důvodů. Jednou zjistila, že práce je jiná, než do které se přihlásila, jindy to bylo buď kvůli špatné rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, nebo kvůli vyhoření, uvedla v rozhovoru pro CNBC Make It.

Není zdaleka sama. Podle průzkumu společnosti LinkedIn z roku 2022 se počet amerických uživatelů této sítě, kteří změnili zaměstnání, v roce 2021 zvýšil o 37 %. Ze zprávy vyplynulo, že nejvíce měnili práci lidé generace Z (narozeni 1997 či později). Přibližně 25 % respondentů uvedlo, že doufají nebo plánují opustit svého současného zaměstnavatele během příštích šesti měsíců.

Dvacetiletí zůstávají v jedné práci 2 roky a tři měsíce

Jiný výzkum společnosti CareerBuilder v roce 2021 zjistil, že pracovníci z generace Z stráví v zaměstnání v průměru dva roky a tři měsíce, zatímco mileniálové (25 až 40 let) zůstanou v zaměstnání jen o šest měsíců déle. Pro srovnání, zaměstnanci generace X (41 až 56 let) stráví ve stejném zaměstnání v průměru 5 let, zatímco baby boomers (57 až 75 let) zůstanou v zaměstnání přibližně 8 let.

Doby, kdy člověk pracoval pro stejnou společnost od začátku do konce své kariéry, jsou možná pryč, ale co si o lidech, kteří mění zaměstnání, myslí personalisté?

I když je dnes změna zaměstnání přijatelnější než kdy jindy, do jednoho roku je stále příliš rychlá a vysílá to poměrně dost negativních signálů, říká Amy Zimmermanová, personální ředitelka společnosti Relay Payments. Prohlašuje, že ideální doba pro změnu zaměstnání je každé dva až tři roky, protože to uchazečům o práci umožňuje ukázat, že jsou schopni přijmout závazek a dodržet ho.

Je dobré v práci vydržet alespoň rok a půl

Minimálně 18 měsíců v zaměstnání je přijatelných, ale lepší je, když úvazek bude trvat tři až pět let, uvedla Jaya Dass, výkonná ředitelka společnosti pro Singapur a Malajsii.

Odborníci z oboru uznávají možné klady střídání zaměstnání zhruba jednou za dva roky, jako jsou agilita a rychlá adaptace na nové prostředí. Podle Williamsové je hledání nového zaměstnání něco, co by doporučila každému. Trh práce je plný příležitostí a benefitů, ale i ona má své výhrady. „Kdybych to dělala deset let, nebylo by to přínosné. Zničila bych si životopis,“ řekla. Musela bych vysvětlit, proč jsem odešla pětkrát za tak krátkou dobu.

Autor: Julie Sladká

Další články