Jaké jsou IT dovednosti žáků a studentů? Velké testování ukázalo, že mají co dohánět

Zdroj: IT Fitness Test 2023
Technologie 05. 06. 2023

Jaké jsou IT dovednosti žáků a studentů? Velké testování ukázalo, že mají co dohánět

Cílem projektu IT Fitness Test V4 + Ukrajina je otestovat digitální znalosti českých žáků a studentů. Projekt od svého spuštění 3. dubna 2023 už překonal stanovenou metu pro letošní rok – 20 000 žáků a studentů základních, středních a vysokých škol. Testování bude probíhat až do konce října.

Už vloni v rámci prvního ročníku se v České republice zapojilo do testování IT dovedností přes 8 000 respondentů a v rámci zbylých zemí Visegrádu (V4) se podařilo otestovat více jak 115 000 lidí. Letošní laťka je nastavena podstatně výš, ale pouhé dva měsíce od spuštění se ji podařilo překonat.

Průměrná úspěšnost žáků základních škol se v tuto chvíli pohybuje na úrovni 53 %, u studentů středních a vysokých škol je průměrná hodnota 48 %.

Zatímco mezi studenty středních a vysokých škol vykazují kluci nepatrně lepší výsledky než dívky, u žáků základních škol je to naopak. Nejvíce otestovaných studentů má zatím kraj Praha a Jihomoravský kraj. Nejslabší účast eviduje Plzeňský kraj a Vysočina.

Největší testování v rámci V4

Podle ředitele AAVIT Jaromíra Hanzala se bez systematického zvyšování digitálních kompetencí českých obyvatel neobejdeme. „Je třeba jasně konstatovat, že pokud chce Česká republika udržet svou současnou konkurenceschopnost nebo ji dokonce zvyšovat, neobejde se to bez důrazu na posílení digitálních kompetencí občanů. Nejde pouze o nároky pracovního trhu, ale o modernizaci státního aparátu a veškerých poskytovaných služeb. Digitalizace jednoznačně zvyšuje jeho efektivitu, ale je závislá na dostatečné úrovni digitální kompetence českých obyvatel. Jde o běh na dlouhou trať, ale naším cílem by mělo být, aby třeba za 20 let již žádní obyvatelé nežili v čistě analogovém světě.“

Petra Krištof, dobrovolnice v komunitě Česko.Digital doplňuje: „Všichni testovaní získávají kromě elektronického certifikátu potvrzujícího jejich digitální kompetence také možnost účastnit se soutěže o atraktivní ceny. Ti, kteří budou v listopadu 2023 vylosovaní, se mohou těšit například na iPad (hlavní cena), exkurzi v pražské pobočce společnosti Seznam.cz, drobnou elektroniku od společnosti Alza.cz a zajímavé edukativní materiály od společnosti ESET.”

Partnery letošního testování jsou komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital, Asociace pro aplikovaný výzkum v IT, z. s. (AAVIT), a Microsoft Česká republika a Slovensko. Testování bude probíhat až do října 2023 online formou na https://itfitness.eu/cs/.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články