Jan Béreš: Cena elektřiny půjde dolů

Zdroj: Ušetřeno
Lidé 04. 11. 2022

Jan Béreš: Cena elektřiny půjde dolů

Lidé, kteří chytře zafixovali ceny energií ještě v roce 2021 před krachem Bohemia Energy až na 3 roky mohou mít nižší ceny, než jsou ty zastropované, říká Jan Béreš, energetický analytik portálu Ušetřeno.

Cena energií mírně stoupala i v průběhu měsíce října, v případě elektřiny došlo o navýšení o 281 korun za MWh a v případě plynu pak o 66 korun za MWh. Nicméně se dle expertů začíná blýskat na lepší časy. 

Cena elektřiny a plynu během října rostla, máme ale informace o tom, že se situace na trhu otáčí. Důvodem je, že klesají SPOTové, tedy denní ceny elektřiny. Dodavatelé proto budou přicházet s novými ceníky, které se přiblíží zastropovaným cenám.

Cena elektřiny v posledních týdnech přestává zdražovat. Důvodem je vývoj na denním, respektive SPOTovém trhu, kde se ceny elektřiny dostaly k úrovni 150 – 220 eur za MWh. U kontraktů na dodávky elektřiny v dalších letech vidíme také zlevňování, byť není tolik rychlé. U nejprodávanějšího kontraktu na dodávky elektřiny pro rok 2023 se cena 1 MWh pohybuje kolem 370 eur za MWh. Ještě závěrem srpna letošního roku přitom cena vystřelila až k 1000 eurům za MWh. 

V příštím roce většina zákazníků přejde na zastropované ceny elektřiny a plynu. U elektřiny je zastropovaná cena 6,05 korun za MWh, u plynu 3 koruny. Oproti aktuálním cenám u dodavatelů tak velká část zákazníků ušetří. Lidé, kteří chytře zafixovali ceny energií ještě v roce 2021 před krachem Bohemia Energy až na 3 roky tak mohou mít nižší ceny, než jsou ty zastropované. 

Cena elektřiny by v dlouhodobém horizontu měla zlevňovat, což se také domnívají investoři. Cena dodávek elektřiny v roce 2025 se pohybuje kolem 180 eur za MWh. Na ceny kolem 60 eur za MWh, které byly před covidem, ale můžeme nejspíše zapomenout a nová realita budou ceny kolem 150 eur za MWh, které umožnují prudký rozvoj obnovitelných zdrojů i s bateriovými technologiemi, ale i výstavbu například nových jaderných či plynových elektráren.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články